Porady

Czym zajmuje się wirtualny asystent?

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian na rynku pracy, wiele osób stwierdziło, że zalety pracy zdalnej przerastają jej wady. Dlatego coraz więcej ludzi pracuje codziennie w swoich domach, przed komputerami, wykonując te same zadania, co w biurze. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla pracownika (brak dojazdów, brak konieczności pracy w miejscu zamieszkania), jak i dla pracodawcy (mniejsze koszty wynajmu biur). Właśnie dlatego od kilku lat popularność zyskuje zawód wirtualnego asystenta. Wiele osób, nawet nie wie, co to jest wirtualny asystent. Można podejrzewać, że jest to nowe określenie sztucznej inteligencji, która dba o terminarz spotkań, ale nie jest to prawda. 

 

Na czym polega praca wirtualnego asystenta?

Nie każdy ma potrzebę, by jego asystent pracował na pełen etat, zdarzają się w biznesie okresy bardziej intensywne, jak i takie, w których dzieje się mniej, dlatego zatrudnianie etatowego asystenta wiąże się z ryzykiem. Jeśli jednak masz regularnie zadania, które chciałbyś komuś powierzyć, możesz skorzystać z usług wirtualnego asystenta. Jego praca polega na wykonywaniu zleceń, które zwykle wykonywałby asystent etatowy. Osoby te zarządzają kalendarzami, umawiają spotkania, pilnują terminów, wykonują prace na stronach internetowych, czasami pomagają zorganizować sprawy prywatne.

Ponieważ usługa wirtualnego asystenta nie zajmuje całego etatu, często są oni w stanie obsługiwać kilka firm jednocześnie lub prowadzić szerzej zakrojone usługi dla dwóch wymagających współpracy osób. Ktoś, kto zdecyduje się na kooperację, może wybrać z oferty pakiet dotyczący konkretnej liczby przepracowanych godzin w miesiącu lub płacić tylko za ten czas, który asystent będzie musiał mu poświęcić. Szczegóły ustalane są najczęściej na poziomie klient — wykonawca.

Cechy idealnego wirtualnego asystenta

Praca wirtualnego asystenta wydaje się prosta, a do jej wykonania nie potrzeba ani specjalnych umiejętności, ani wielu narzędzi. Jest to tylko wrażenie, bo w praktyce okazuje się, że wymaga ona dużego zdyscyplinowania, dobrego operowania czasem, punktualności i maksymalnego zorganizowania. Tylko osoby, które są w stanie dbać o wiele spraw jednocześnie, będą w stanie świetnie sprawdzić się w tej roli. Co ważne, asystent musi mieć sporą cierpliwość i umiejętność pracy z ludźmi, jako że zatrudniają go różne firmy czy osoby. Poza tym każdy, kto zdecyduje się na podjęcie pracy w tym charakterze, powinien wykazywać się kreatywnością i dyskrecją.

Pokutuje kilka mitów o zawodzie asystentki, pracującej z domu. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych jest fakt, że jest to praca na tyle nieobciążająca i łatwa, że warto ją podjąć na urlopie macierzyńskim. Nie możesz zapominać, że decydując się na wykonanie zlecenia, musisz wykazywać się rzetelnością i być często osiągalny. Dlatego zajęcie to wymaga poświęcenia czasu, którego brakuje młodym rodzicom. Lepiej wybrać tę drogę rozwoju, kiedy dziecko nieco podrośnie.

Wirtualny asystent – opinie osób, które korzystają z tej usługi

Podobnie jak w przypadku wyboru wykonawcy każdego zlecenia, także w tym, poszukujesz fachowców. Dlatego opinie klientów mogą się różnić w zależności od tego, jakie umiejętności i poziom prezentuje konkretny asystent. Jeśli chcesz podjąć współpracę z osobą, dokładnie zbadaj czy będzie umieć spełnić Twoje oczekiwania. Jest wielu specjalistów, którzy lepiej sprawdzą się we wsparciu sklepu internetowego, a od innych oczekuje się umiejętności księgowych. Dlatego dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby i przedstaw je potencjalnemu asystentowi. Możesz też skorzystać z usług agencji, która dobierze osobę odpowiednią dla Twoich wymagań.

Wirtualny asystent to zawód przyszłości, wiele firm potrzebuje wsparcia w pracy. Osoby, które decydują się na wynajęcie takiej usługi, są bardzo zadowolone, zdarza się, że po kilku miesiącach współpracy czują się odciążeni i dużo bardziej zrelaksowani. Nic tak nie pomaga, jak osoba, która dba o część tych spraw, które Tobie spędzały dotąd sen z powiek. Wsparcie w prowadzeniu biznesu bez konieczności zatrudnienia na etat to rozwijająca się gałąź rynku.

More in:Porady

Comments are closed.

0 %