Porady

Akumulator do samochodu – Jak wymienić?

Akumulator samochodowy to sprzęt, który odpowiedzialny jest za rozruch auta. Jeśli zacznie szwankować, pojazd nie pozostaje na to obojętny. Ten element zasila komputer pokładowy, światła, radio czy klimatyzację. Średnio żywotność akumulatorów wynosi około 5 lat, jednak zdarzają się przypadki, że działają dłużej lub krócej. W sklepach dostępne są modele wielu marek i o różnych parametrach, przez co wybór jest bardzo duży.

Co wpływa na żywotność akumulatora samochodowego?

Istnieje kilka czynników, które wpływają na długość funkcjonowania akumulatora. Wśród nich wymienia się:

  • częstotliwość użytkowania pojazdu,
  • wiek auta,
  • warunki atmosferyczne,
  • ilość doładowań.

Jeśli pojazd posiada bogatszą wersję wyposażenia, a więc więcej elektroniki, akumulator samochodowy wystawia się na większe obciążenie. Co ważne, przypadku pokonywania niewielkich odległości bateria nie jest w stanie prawidłowo się naładować. Podczas niskiej temperatury, a szczególnie zimą, akumulator do samochodu narażony jest na częstsze awarie. Trzeba mieć również na uwadze, że rozładowana bateria to nie to samo co niedziałająca.

Jak sprawdzić stan akumulatora?

Jeśli akumulator samochodowy często się rozładowuje, warto sprawdzić poziom naładowania za pomocą woltomierza. Napięcie nie może być mniejsze niż 12,4 V. Jeśli urządzenie wykaże niższą wartość, oznacza to, że akumulator nie jest w pełni naładowany lub może wynikać to z niewłaściwie działającego alternatora. Należy uruchomić pojazd i ponownie sprawdzić poziom uzupełnienia baterii energią. Jeśli woltomierz wskaże od 13,8 do 14,8 V – wszystko się w porządku. Jednak jeżeli wartość jest niższa, oznacza to, że trzeba wymienić alternator.

Kiedy akumulator do samochodu należy wymienić?

Trzy główne objawy, który informują użytkownika, że pora na zakup nowego akumulatora to:

  • zmiany w obudowie akumulatora,
  • zanik napięcia,
  • pełne zmniejszenie napięcia.

Kupując akumulator, należy uważać na to, aby nie był wyższy, niższy, szerszy czy węższy niż dotychczasowy. Trzeba również zwrócić uwagę na rozłożenie biegunów. W przypadku innego rozkładu może wystąpić problem z podłączeniem przewodów z klemami. Poszukując nowego akumulatora, ważną kwestią jest również prąd rozruchowy. Samochody o dużej pomocy silnika wymagają większej wartości w przypadku tego parametru.

Bezpieczna wymiana akumulatora samochodowego

Najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie pojazdu. Samochód powinien stać na płaskiej powierzchni. Należy zaciągnąć hamulec ręczny, wyłączyć silnik i wyjąć kluczyk ze stacyjki. Auto musi być zaparkowane z dala od źródeł ognia. 

Użytkownik pojazdu powinien wyposażyć się w rękawice ochronne. Następnie należy odkręcić zaciski mocujące na biegunach ujemnych. Wyjmując akumulator, trzymaj go w pionowej pozycji.

Teraz możesz zająć się montażem nowego akumulatora. Najpierw podłączyć klemę dodatnią, a potem ujemną. Bateria musi być ustawiona w stabilnej pozycji, aby nie poruszała się podczas jazdy. Specjaliści zwracają uwagę na to, by nie doszło do ukruszenia końcówek biegów. W tym przypadku zaleca się zastosowanie smarów, przez co wszystko zadziała bez zarzutów.

Decydując się na samodzielną wymianę akumulatora, należy przestrzegać omówionych wyżej zasad. Proces ten nie stanowi trudnego zadania, jednak w przypadku nowych aut konieczna może być wizyta w serwisie. W pojazdach wyposażonych w wiele systemów elektronicznych montaż nowego akumulatora często wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu diagnostycznego.

Po montażu nowego akumulatora warto wybrać się w nieco dłużą podróż, aby doszło do całkowitego naładowania źródła zasilania. Starego egzemplarza nie wolno wyrzucać do śmieci! Należy go oddać do sklepu, gdzie zakupiony był nowy sprzęt. Niedziałający akumulator można również oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Wymiana akumulatora to dość proste i szybkie przedsięwzięcie. Jednak należy przestrzegać instrukcji producenta oraz zachować ostrożność. Aby przez dłuższy czas cieszyć się nienaganną pracą akumulatora samochodowego, warto zadbać o właściwego użytkowanie pojazdu. To ważne zwłaszcza zimą.

 

 

 

 

More in:Porady

Comments are closed.

0 %