Porady

Instalacje fotowoltaiczne – czy to się opłaca?

Fotowoltaika i jej instalacje są coraz popularniejsze – nic w tym dziwnego, gdyż oferują możliwość oszczędności, a czasem nawet profitu. Panele słoneczne pozwalają na używanie darmowej energii, która w innym wypadku zostałaby po prostu w znacznej mierze stracona. Jednak, czy koszty instalacji zwracają się wystarczająco szybko? Innymi słowy – czy to się w ogóle opłaca?

Czy opłaca się postawić na instalacje fotowoltaiczne?

Na początku trzeba zrozumieć, że instalacje fotowoltaiczne w Sławatyczach to nic innego, jak inwestycja. Co więcej, to inwestycja długoterminowa, która może przynosić zarówno oszczędności, jak i profity. Wiele zależy jednak od licznych czynników.

Początkiem inwestycji jest samo kupno instalacji, które do tanich nie należy, choć istnieją opcje na zmniejszenie tych kosztów. Nie można też zapomnieć o profesjonalnym montażu, który również do tanich zadań nie należy. Co ciekawe, koszty najczęściej się kończą, gdyż panele fotowoltaiczne są niezwykle trwałe i rzadko potrzebują jakiejkolwiek interwencji lub naprawy – potrafią produkować energię nawet do 25 lat.

Posiadając już zainstalowany system fotowoltaiczny, przychodzi możliwość oszczędności, czyli użytkowania wytworzonej energii w zastępstwie do innych, droższych opcji. Istnieje również inna opcja – można postawić na sprzedaż produkowanego prądu operatorowi sieci energetycznej, co również będzie łączyło się z korzyściami.

Jest to więc inwestycja długoterminowa, w której początkowe koszty łączą się z późniejszą pewnością zwrotu. Co jednak wpływa na bilans zysków i strat?

Od czego zależy bilans zysków i strat instalacji fotowoltaicznych?

Jeśli chodzi o instalacje fotowoltaiczne – Sławatycze są miejscem, gdzie coraz częściej wykorzystuje się tę opcję. Jak jednak sprawić, aby była jak najbardziej opłacalna? Trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów:

  • koszty paneli i ich montażu – tutaj widać dwa trendy, które idą w przeciwne strony. Kwoty za same moduły ciągle spadają, gdyż zaczynają być produkowane na masową skalę. Niestety, wraz z coraz większym zapotrzebowaniem na profesjonalnym montaż specjaliści mogą podwyższać ceny, gdyż i tak otrzymają wiele zleceń;
  • ceny energii – fotowoltaika ma za zadanie dostarczyć w pełni darmową energię, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle kuszącą wizją. Ceny wciąż rosną, a trend ten nie zapowiada się, aby uległ zmianie. Jak można się domyślić – im wyższy koszt prądu, tym większa opłacalność instalacji fotowoltaicznej;
  • fundusze i pomoce – w dzisiejszych czasach kładzie się duży nacisk na zredukowanie zanieczyszczania środowiska, przez co instalacje fotowoltaiczne są dofinansowywane przez liczne instytucje – gminy, powiaty, jak również same Fundusze Europejskie. Warto szczególnie przyjrzeć się programom „Mój prąd”, „Czyste powietrze” i „Agroenergia”. Pozwalają na spore oszczędności na zakupie paneli.

Jak widać, panele fotowoltaiczne to inwestycja na długie lata, która w dzisiejszych czasach i przy zapowiadających się trendach może zwrócić się dużo szybciej niż w poprzednich. Wydaje się, że jest to jeden z lepszych czasów do postawienia na takie rozwiązania.

More in:Porady

Comments are closed.

0 %