lampa

Jak dopasować abażur do lamp?

Jak wybrać abażur (do lampy wiszącej, ściennej, podłogowej lub stołowej), który idealnie wkomponuje się w wystrój wnętrza i podkreśli stylowy luksus lub elegancką prostotę? Wbrew pozorom ma to znaczenie nie tylko dla estetyki pomieszczenia, ponieważ wpływ oświetlenia na codzienne życie i ich samopoczucie psychiczne jest popularnym tematem badań i dyskusji. 

Akcenty kolorystyczne w pomieszczeniu

Urządzają dom lub mieszkanie wiele osób stara się utrzymać styl i kolorystykę w harmonii. Jeśli wnętrze nie ma jasności i charakterystyki, przyjrzyj się odważnym konfiguracjom i soczystym odcieniom abażuru, który nie tylko będzie różnił się od innych elementów wystroju, ale także stanie się centrum całej kompozycji. Głównym zadaniem dobrego żyrandola jest spełnienie właściwej funkcji.

Kiedy szukamy w sklepie żyrandola, lampy podłogowej lub ściennej, zazwyczaj zwracamy dużą uwagę na design abażuru. Ale to nie jedyny ważny szczegół — oprócz pięknego klosza jest jeszcze podstawa, która zapewnia stabilność i odpowiada za mocowanie.

Niestety ten element nie zawsze wygląda estetycznie, dlatego pamiętaj, aby przyjrzeć się całemu projektowi od stóp do głów. Zarówno podstawa jak i okap muszą się wzajemnie uzupełniać. Należy również pamiętać, że "właściwy" plafon maskuje elementy mocujące lub wspierające bez pogorszenia funkcjonalności. Dotyczy to w szczególności lamp stołowych.

Oszacuj wymiary i wybierz kolorystykę

Niemal wszystkie zalecenia projektantów sprowadzają się do jednego — w każdym wnętrzu powinny być zachowane proporcje. Na przykład, w małym pokoju nie do przyjęcia są przedmioty wielkogabarytowe, pozbawiające właścicieli wolnej przestrzeni i blokujące przepływ światła i powietrza. I odwrotnie, w dużym pokoju z wysokimi sufitami, małe kawałki będą wyglądać śmiesznie.

Zanim wybierzesz lampę, znajdź dla niej miejsce. Następnie skup się na kształcie, wielkości i kolorze.

Wprowadź słońce do środka.

Każdy wie, że główną funkcją abażuru jest delikatne rozpraszanie promieni bezpośrednich i kierowanie światła miejscowego. Nie zastanawialiśmy się jednak nad tym, że kolor i kształt dodatków może wpływać na nasze samopoczucie.

Na przykład, jeśli chcesz czuć się jasny i otwarty, kup model, który zapewnia maksymalną ilość światła. Pamiętaj, że w białej przestrzeni szybciej osiągniesz zamierzony efekt. A jeśli chcesz stworzyć kojącą atmosferę, która da Ci poczucie bezpieczeństwa, pomyśl o lampach przyciemnianych.

W ostatnich latach na popularności zyskały oryginalne lampy podłogowe, które rzucają kapryśny, czasem nawet gradientowy cień w postaci geometrycznych wzorów, wdzięcznych drzew, fantastycznych kwiatów. Uformowane kształty diametralnie zmieniają nastrój i sprawiają, że inaczej postrzegamy przestrzeń.

W jednym stylu

Żyrandole sufitowe są do dziś najpopularniejszym systemem zawieszenia. W ciągu swojej długiej historii konstrukcje wiszące przeszły wiele zmian, nie tylko w zakresie materiałów, ale również kształtu. Wiele konfiguracji retro powraca w czasach współczesnych, stając się główną koncepcją projektową w pomieszczeniu.

Wybierając oprawę oświetleniową, chcemy znaleźć taką, która jest w harmonii z ogólnym stylem domu. Szeroki wybór żyrandoli od wielu producentów sprawia, że jest to łatwe.

Każdy wie, że wystrój domu jest wyrazem wewnętrznego "ja" właściciela.  Możesz udekorować swoją przestrzeń obrazami, wazonami, figurkami i ładnymi osobistymi drobiazgami. Ale dlaczego nie spróbować swoich sił w projektowaniu własnego abażuru? Przydatnym narzędziem mogą być zwykłe przedmioty domowego użytku.

Nie jest tajemnicą, że każdy przedmiot wyposażenia domu musi być bezpieczny. Dotyczy to również opraw oświetleniowych. Przyjrzyj się uważnie lampom, które Ci się podobają. Ważne jest, aby wiedzieć, z jakiego materiału jest wykonana, jak daleko od sufitu znajduje się lampa, czy można ją regulować itp.

Obecnie producenci oferują szeroką gamę plafonów: piłki, abażur cylinder, bębny, dzwony, wielościany pomogą stworzyć niezbędną atmosferę. Pamiętaj, że kształt wpływa nie tylko na estetykę, ale także na stopień oświetlenia przestrzeni i efekty wizualne światłocienia. Idealny abażur spełni wszystkie wymienione parametry.