Porady

Jak działa biokominek?

Prawdziwy ogień w domu wprowadza atmosferę przytulności i pozwala się lepiej zrelaksować. Nie każdy może sobie pozwolić na montaż kominka ze względu na zbyt mały metraż czy brak odpowiedniego przyłącza do odprowadzania spalin. Od kiedy pojawił się biokominek, czyli kominek ekologiczny właściciele mieszkań również mogą korzystać z takiego rozwiązania i cieszyć się obecnością ognia w domu.

Biokominki – o czym warto wiedzieć?

Biokominki są kominkami na paliwo, podobnie, jak te tradycyjne. Z tą różnicą, że drewno zostało zastąpione biopaliwem w postaci płynnej lub żelowej, urządzenie nie produkuje również dymu, spalin ani popiołu, nie wymaga podłączenia do komina. Dzięki temu, że wokół paleniska nie gromadzi się popiół, są łatwe do utrzymania w czystości, prezentują się tak samo nastrojowo, jak ich tradycyjne odpowiedniki. Obliczono, że to jak działa biokominek, nie ma wpływu na jakość powietrza w mieszkaniu, pięć godzin palenia odpowiada takiej ilości dwutlenku węgla, jaką wydychają trzy dorosłe osoby. Urządzenie powinno być umieszczone z dala od łatwopalnych przedmiotów. Biorąc pod uwagę to, jak działają biokominki, należy również zabezpieczyć ścianę, przy której mają się znajdować, przed działaniem wysokiej temperatury. Trzeba również pamiętać, że do rozgrzanego paleniska nie wolno dolewać biopaliwa, ponieważ grozi to pożarem.

Rodzaje biokominków

Ze względu na możliwość zamontowania można wyróżnić:

 – biokominki wolnostojące, mają stabilną podstawę, duże palenisko, ich zaletą jest to, że z każdej strony jest dostęp do ognia,

 – biokominki narożne mają ściany z dwóch stron, są przydatne w pomieszczeniach o nieregularnym rozstawieniu ścian,

 – biokominki wiszące mają bardzo prosty montaż, mogą być zawieszone nisko nad podłogą, albo wyżej np. na tarasie.

Kominki ekologiczne mogą mieć różne designerskie kształty, są często wykorzystywane w nowoczesnych stylizacjach, mogą stanowić dodatkowe źródło ogrzewania i podnieść nieznacznie temperaturę w pomieszczeniu. Ze względu na to, jak działają biokominki i nie wymagają dodatkowych instalacji oraz podłączeń do przewodów kominowych, umożliwiają właścicielom duże możliwości aranżacyjne.

Biokominki – zasady działania

Biokominki, jak działają? Głównym elementem każdego modelu kominka jest pojemnik na biopaliwo, który umieszczony jest w palenisku. Pojemnik jest zaopatrzony w specjalny chłonny wkład zapewniający bezpieczne użytkowanie, paliwo nie zostanie rozlane, nawet gdyby doszło do wywrócenia pojemnika. Obudowa biokominka wykonana jest ze stali nierdzewnej, odpornej na działanie wysokich temperatur. Paliwem stosowanym w kominkach ekologicznych jest bioetanol, jest to bezwonne i ekologiczne paliwo. Jego biodegradowalność sprawia, że jest przyjazne dla środowiska. Jest również bardzo kaloryczne, zawiera około 30 MJ/kg. W zależności od poziomu ustawienia płomienia litr bioetanolu może palić się nawet 6 godzin. Spaleniu ulegają opary, które unoszą się nad paleniskiem, a nie sam płyn.

Biokominek i jego zasady działania są bardzo proste, kiedy zbiornik jest wypełniony płynem, wystarczy podłożyć ogień, a chcąc zgasić płomień, należy odciąć dopływ tlenu. Do każdego kominka dołączona jest specjalna rączka do regulowania i gaszenia ognia. Przy jej pomocy można zgasić ogień albo zasunąć pokrywę paleniska. Bioetanol może występować w postaci płynu albo żelu. Wersja żelowa występuje zazwyczaj w formie puszek, są one ustawiane w urządzeniu i podpalane.

Niektóre biokominki mają wbudowane specjalne podajniki na zastosowanie olejków eterycznych, kilka kropli olejku dodane do paliwa działa aromatycznie i relaksująco. W biokominku mogą znajdować się polana i kamienie ceramiczne, dzięki temu ciepło jest utrzymywane dłużej. Materiały wykorzystywane do produkcji kominków ekologicznych to szkło hartowane, beton i ceramika. Dużą zaletą biokominka jest jego mobilność, kiedy nie jest używany, możesz go wynieść z pomieszczenia i schować. A w przypadku, kiedy wyprowadzasz się z mieszkania, możesz go zabrać ze sobą, jest to wyjątkowo praktyczne i estetyczne urządzenie.

 

More in:Porady

Comments are closed.

0 %