Porady

Jak i czym wyczyścić betonową posadzkę?

Powierzchnia wykonana z betonu jest porowata i może być podatna na zabrudzenia, takie jak pleśń, olej czy rdza. Niezależnie od tego, czy jest to podłoga w piwnicy, blat czy ściana – niewłaściwe czyszczenie betonu może pozostawić trwałe zabrudzenie. Jaki jest więc najlepszy sposób czyszczenia podłóg betonowych?

Czym wyczyścić posadzkę betonową?

Czyszczenie posadzki betonowej jest niezwykle trudne, zwłaszcza w przypadku plam z tłuszczu lub oleju. Jak wyczyścić betonową podłogę w przypadku tak uporczywych plam? W zależności od stopnia zabrudzenia możesz użyć kolejno trocin, sody oczyszczonej i/lub detergentu do naczyń.

Czym wyczyścić posadzkę betonową z plam oleju lub tłuszczu?

Jedną z metod wywabienia plam z tłuszczu lub z oleju jest posypanie powierzchni betonowej trocinami. Zabrudzenia wystarczy posypać niewielką ilość trocin drewnianych, a następnie pozostawić na około 12 godzin, aby mogły całkowicie wchłonąć brud. Metoda ta świetnie sprawdzi się w przypadku wysoko porowatej powierzchni – trociny są na tyle drobne, że z powodzeniem dostaną się we wszelkie zakamarki. Po upływie czasu należy zamieść trociny lub, jeżeli powierzchnia ma nierówną powierzchnię, wciągnąć je odkurzaczem. W tym momencie większość zabrudzeń olejowych i tłuszczowych zniknie, ale plamy mogą być nadal widoczne.

W celu usunięcia pozostałości należy zwilżyć plamę następnie niewielką ilością wody, a następnie nanieść na powierzchnię trochę detergentu – płynu do naczyń. Środek czyszczący najlepiej pozostawić na powierzchni na około godzinę, aby mógł skutecznie wchłonąć się w plamy. Następnie użyj przegotowanej wody i szczotki do szorowania (pomoże detergentowi dotrzeć do maleńkich otworów), aby dokładnie wprowadzić środek do czyszczenia i usunąć wszelkie pozostałe zabrudzenia.

Następnie należy przygotować roztwór czyszczący na bazie sody oczyszczonej. W tym celu wsyp około 250 gramów sody oczyszczonej do wiadra z gorącą wodą (o pojemności 5 litrów) i dokładnie wymieszaj roztwór. Zanurz dobrze wyciśnięty mop w uzyskanym roztworze i użyj go do usunięcia pozostałości po zabrudzeniu. Spłucz i wytrzyj podłogę do sucha.

Jak wyczyścić posadzkę betonową znajdujących się na zewnątrz?

Jak wyczyścić betonową podłogę w przypadku powierzchni betonowych na zewnątrz, takich jak betonowe tarasy, chodniki czy podjazdy? Posyp plamy tłuszczu lub oleju odrobiną kociego żwirku (żwirek dla kota ma dobre właściwości absorbujące). Następnie użyj węża ogrodowego, aby nanieść czystą wodę na całą podłogę, jednocześnie usuwając trudne plamy sztywną miotłą lub szczotką do szorowania. Jeśli powyższe kroki nie pomogą Ci pozbyć się całego zabrudzenia, użyj komercyjnego, wytrzymałego środka do czyszczenia podłóg betonowych i mopa gąbkowego, aby dostać się do trudno dostępnych miejsc. Wreszcie, w przypadku miejsc z dużym nagromadzeniem brudu, możesz użyć myjki ciśnieniowej.

Czy można myć nieuszczelniony beton?

Podobnie jak powierzchnie z płytek, niezabezpieczone podłogi betonowe są bardzo porowate. Takie powierzchnie można również myć, a z powodzeniem uda się to z wykorzystaniem mopa parowego, ponieważ gorąca para jest w stanie z łatwością usuwać resztki oleju i tłuszczu z przepuszczalnej struktury. Mopy parowe do podłogi oferują ogromną moc czyszczenia i wygodę obsługi. Jednak w przypadku nieuszczelnionego betonu nie można przeprowadzać bardzo intensywnego mechanicznego czyszczenia, gdy posadzka może zacząć się kruszyć.

Jak rozpoznać, że podłoga betonowa jest nieuszczelniona?

Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, czy na podłodze betonowej nie ma uszczelniacza, jest test kropli wody, podczas którego rozprowadza się małe krople wody na różnych częściach powierzchni wykonanej z betonu. Jeśli pojawi się perełkowanie i nastąpi minimalna zmiana odcienia betonu, wtedy z pewnością podłoga betonowa została dobrze zabezpieczona. Z drugiej strony, jeśli powierzchnia betonu przybiera ciemniejszy odcień i szybko wchłania krople wody, to mamy do czynienia z „gołym” betonem, który nie został poprawnie uszczelniony.

More in:Porady

Comments are closed.

0 %