Porady

Jak naprawić dach z blachy?

Przeciekanie dachu jest powszechnym problemem, ale na szczęście możesz mu zaradzić. Przede wszystkim istotne jest umiejętne rozpoznanie i zreperowanie usterek. Gdzie rozpocząć prace i w jaki sposób skutecznie zlokalizować przeciek? Jak naprawić dach z blachy, aby znów prezentował się estetycznie oraz pełnił swoją funkcję w należyty sposób?

Zapobieganie usterkom

Dach to element konstrukcji, gdzie można wyróżnić miejsca wyjątkowo narażone na przeciekanie. Dlatego też warto zwrócić uwagę na pewno aspekty w czasie wykonawstwa.

Weź pod lupę kosz dachowy — miejsce odprowadzania wody deszczowej z połaci dachu. Zbierająca się woda i zalegający śnieg w tym obszarze odkrywają błędy popełnione przy budowie pokrycia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku połączenia połaci czy innych załamań.

Okolice lukarny i połaci dachowej to kolejny przykład. Widoczny od zewnętrznej strony styk może przyczyniać się do powstania zauważalnych i zawilgoconych zmian na ścianach. Najczęściej są one także skutkiem nieprawidłowo przeprowadzonych prac.

Ponadto nie warto pomijać okolic komina lub włazów dachowych. Tam również przecieki mogą zdarzać się niezwykle często. Właśnie dlatego należy zadbać o to już w trakcie budowy. Wśród objawów powstałego przecieku w dachu mogą być też wilgoć i grzyb, które gromadzą się dookoła komina. 

Właśnie dlatego tak istotna jest Twoja czujność. Kontrola wewnętrznej strony pokrycia w części strychowej stanowi konieczność. Powstałym zmianom można dzięki temu szybko i skutecznie zapobiec.

Jeśli już któraś z prac zostanie wykonana nieprawidłowo, możesz skonsultować się ze specjalistami, których znajdziesz na stronie https://integro.com.pl/naprawa-dachow-wroclaw/. Zespół fachowo oceni, co i w jaki sposób należy naprawić.

Jak naprawić przeciekający dach z blachy? Taśmy naprawcze

Przede wszystkim naprawę dachu powinno się przeprowadzić jak najszybciej, by nie doprowadzić do powstania większych szkód. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze i skuteczniej usuniesz usterkę.

Warto zaznaczyć, że w przypadku stromych dachów istnieje mniejsze ryzyko powstawania defektów.

Płaskie pokrycia są bardziej narażone na uszkodzenia. Nierzadko przyczyną usterki okazuje się przerwanie folii. Można ją skutecznie skleić przy wykorzystaniu taśmy naprawczej, która stanowi powszechne, a jednocześnie sprawdzone rozwiązanie.

Taśma naprawcza może być wykonana z masy kauczuku butylowego. Właśnie dlatego wyróżnia się dobrą przyczepnością i trwałością w przypadku różnych rodzajów podłoża. Jednak najczęściej wykorzystuje się je do metalowych elementów. Taśmy naprawcze wykazują odporność na promieniowanie UV, a ich zastosowanie nie ogranicza się tylko do naprawy przeciekających dachów.

Jak naprawić cieknący dach z blachy? Masy uszczelniające

Do naprawy dachu można wykorzystać także masy uszczelniające. Najbardziej znane to te, które powstają na bazie bitumów.

Ostatnio coraz bardziej popularne stają się również masy uszczelniające wykonane przy użyciu włókien elastycznych. Powłoka, która z niej powstaje, jest nie tylko znacznie mocniejsza w porównaniu z tradycyjnymi masami bitumicznymi, ale również wodoszczelna.

Masy uszczelniające z włóknami są także odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Naprawa z wykorzystaniem takich produktów polega na oczyszczeniu podłoża i nałożeniu ich na powstałą szczelinę. Główną zaletę stanowi fakt, że można stosować je także na wilgotne powierzchnie.

Zapobieganie poprzez okresowe przeglądy dachu

Tak samo, jak w przypadku budownictwa drogowego, w kwestii dachów również powinno się przeprowadzać przeglądy. Czynności te podejmuje się okresowo, najczęściej wiosną.

Najlepiej, aby zrobiła to ekipa fachowców, która budowała dach. Gdy nie ma takiej możliwości, możesz zgłosić się do firmy zajmującej się okresowymi przeglądami tego elementu konstrukcji. Podczas całego procesu oczyszcza się powierzchnię dachu oraz kontroluje stan hydro- i termoizolacji. Naprawy wykonywane na bieżąco zawsze są korzystniejsze finansowo niż kapitalny remont. Dlatego warto nie zaniedbywać tej kwestii.

More in:Porady

Comments are closed.

0 %