kuchnia

Jak urządzić kuchnię?

Kończysz remont kuchni i nie wiesz jak ją urządzić? A może czujesz, że w Twojej kuchni mogłoby być wygodniej? Temat urządzania kuchni niejednokrotnie stanowi małe wyzwanie, na szczęście mamy kilka wskazówek, jak urządzić kuchnię funkcjonalnie i estetycznie! 

Jak urządzić kuchnię?

Zanim zabierzesz się do urządzania swojej kuchni, spisz listę wszystkich niezbędnych rzeczy, jakie muszą się w niej znaleźć. Weź pod uwagę zarówno duże AGD, takie jak zmywarka czy płyta elektryczna, jak i mniejsze rzeczy, które również zajmują miejsce np. toster czy ekspres do kawy. Już samo tworzenie listy powinno pomóc Ci wyklarować, ile faktycznie rzeczy zmieści się w Twojej kuchni i jak można je rozłożyć, w taki sposób, aby korzystanie z nich było przyjemnością.

Urządzając funkcjonalną kuchnię, pamiętaj o zasadach ergonomii. Dostosuj wysokość blatu do siebie, niech nie będzie dziełem przypadku. Weź pod uwagę, że kuchenka, lodówka i zlew powinny być od siebie na wyciągnięcie ręki — to bardzo ułatwi Ci pracę w kuchni! Jeśli planujesz montować szafki, do których nie dosięgasz, już zawczasu kup dedykowany podnóżek. W łatwo dostępnych miejscach trzymaj najczęściej używane przedmioty.

Następnie zastanów się, jakie są znaki szczególne stylu, w którym urządzona jest twoja wymarzona kuchnia. To on będzie definiował następne kroki! Dla osób lubujących się w modernistycznych wnętrzach, minimalistycznych i pełnych przestrzeni, polecamy płyty do zabudowy. Dzięki nim kuchnia nabiera jednolitego charakteru - cienka, nowoczesna płyta nie rzuca się w oczy i stanowi doskonałą alternatywę do tradycyjnych kuchenek. Warto również zdecydować się na meble w zabudowie. Dzięki nim można stworzyć znacznie więcej miejsca w szafkach, a jak wiadomo, w kuchni nigdy za wiele miejsca do przechowywania. Jeśli natomiast Twoja wymarzona kuchnia to klimaty rustykalne, to tutaj z pomocą przychodzą odpowiednie dodatki. Dobrze, jeśli będą również funkcjonalne, jak drewniane regały do przechowywania, czy wiklinowe kosze idealne na owoce i warzywa.

Jak urządzić małą kuchnię?

W przypadku, kiedy kuchnia jest mała, więcej uwagi należy poświęcić rozmieszczeniu mebli i ich kolorom. Dobrze jest skorzystać z niestandardowych mebli lub usług stolarza i wykorzystać miejsce aż pod sam sufit. Świetnie sprawdzają się także głębokie szuflady. Pamiętaj, że jasne kolory optycznie powiększą Twoje wnętrze. Białe lub kremowe meble to strzał w dziesiątkę! W małej kuchni warto także stawiać na urządzenia wielofunkcyjne, które oszczędzą cenne miejsce na blacie roboczym. W niewielkiej kuchni zadbaj także o wnętrze szafek. Zamiast trzymać wszystko w opakowaniach, zaopatrz się w kwadratowe, jednolite pojemniki, dzięki którym suche produkty, oraz przyprawy zajmą mniej miejsca, a także będzie możliwość przechowywania ich jedno na drugim.

To, o czym rzadko pamiętamy urządzając kuchnię, to miejsce na powierzchniach pionowych. A w małej kuchni rozwiązania takie, jak wiszące uchwyty na chochle, kubki czy pokrywki mogą okazać się doskonałym pomysłem, o ile pasują do estetyki Twojego wnętrza. Kiedy ogranicza nas przestrzeń, warto również zrezygnować z dodatkowych dekoracji, zamiast nich wykorzystując np. grę kolorem ścian czy dodatków albo elementy dekoracyjne w wykończeniu frontów szafek. Jak widać, nawet małą kuchnię można urządzić z pomysłem!