Porady

Jak wybrać olej silnikowy?

Regularna wymiana oleju silnikowego w każdym pojeździe jest czynnością niezbędną, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie jednostki napędowej auta. Odpowiednio dobrany i wymieniany olej zmniejsza opór pracy silnika, chroni przed jego korozją, umożliwia ruch tłoka w cylindrze. Zaniedbanie tego obowiązku przyczynia się do gorszej ochrony silnika, jego uszkodzenia, a w konsekwencji konieczności naprawy pojazdu.

Co trzeba wiedzieć o oleju silnikowym?

Dobrze dobrany olej silnikowy uważany jest za najważniejszy płyn eksploatacyjny wykorzystywany w pojazdach. Wymiana oleju silnikowego powinna być dokonywana zgodnie z zaleceniami producenta, jednak z reguły przyjmuje się, że do tej czynności powinno dochodzić w momencie każdorazowego przejechania od 10 do 15 tys. kilometrów. W przypadku aut często eksploatowanych (np. w autach dostawczych), wymiana powinna odbywać się nawet co 7-8 tys. przejechanych kilometrów.

Podstawowym składnikiem każdego oleju silnikowego jest jego baza olejowa, która stanowi nawet 80% składu. Dodatkowo do oleju dodawane są regulatory lepkości oraz dodatki uszlachetniające. Zadaniem regulatorów lepkości jest zachowanie stabilności oleju w określonej temperaturze, natomiast dodatki uszlachetniające chronią silnik przed korozją. Na rynku dostępne są zarówno oleje syntetyczne (które dobrze sprawdzają się zimą), półsyntetyczne (tańsze, doskonałe do aut z dużym przebiegiem) oraz oleje mineralne (najtańsze, stosowane w starszych silnikach, które spalają duże ilości oleju).

Jaki olej silnikowy wybrać?

Najważniejszym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru oleju silnikowego, jest specyfikacja określona przez producenta auta oraz wytyczne co do maksymalnego przebiegu, po jakim należy go wymienić. Z uwagi na to, że wiele aut, którymi poruszają się kierowcy, to używane, niejednokrotnie może wystąpić problem ze znalezieniem odpowiedniej specyfikacji oleju do danego modelu samochodu. Część z nich można znaleźć w wyszukiwarkach internetowych.

Istnieje jednak kilka istotnych czynników i parametrów, którymi warto się kierować, wybierając olej silnikowy i należą do nich klasa jakości oleju, klasa lepkości oraz marka samego producenta oleju. Powinny być one pod uwagę zwłaszcza wtedy, gdy producent nie określa swoich norm olejowych. Klasa jakości olejów silnikowych została ujednolicona dla wszystkich pojazdów i jest systemem oznaczania zaawansowania technicznego oraz przeznaczenia oleju.  W przypadku silników benzynowych należy wybierać oznaczenie A, do aut z silnikiem diesla zastosowanie mają oleje oznaczone symbolem B, natomiast diesel z filtrem DPF powinien zostać wyposażony w filtr klasy C. Drugą wytyczną przy wyborze oleju jest płynność oleju w różnych temperaturach, czyli klasa lepkości. Niższy symbol oznacza bardziej płynny olej, ale jednocześnie wyższa lepkość wiąże się z lepszym zabezpieczeniem silnika przez zużyciem. Lepkość w niskich temperaturach będzie określał indeks z literą W, natomiast indeks niezawierający litery W oznacza lepkość w temperaturach wysokich.

W przypadku aut z dużym przebiegiem oraz mocno zużytym silnikiem, można z powodzeniem stosować dotychczas stosowany olej. W celu ograniczenia zużycia oleju silnikowego oraz zmniejszenie powstawania hałasu w jednostce napędowej, dobrym rozwiązaniem jest wybór oleju o wyższej lepkości. W tym celu doskonale sprawdzi się valvoline maxlife 10w40. Jego największą zaletą jest znaczne zredukowanie wycieków oleju, powstawania osadów oraz minimalizacja spalania oleju. Ten typ oleju zwiększa wydajność pojazdów z dużym przebiegiem oraz wydłuża ich żywotność.

 

Z uwagi na to, że olej silnikowy wpływa nie tylko na spalanie auta, ale także na żywotność oraz pracę całego silnika, warto wybrać ten, który jest dedykowany do danego typu auta. W tym celu warto kierować zarówno zaleceniami samego producenta, ale także wiekiem i przebiegiem pojazdu, a także klasami jakości oraz klasą płynności danego typu oleju. Dobrze dobrany olej sprawi, że auto będzie sprawnie funkcjonować w każdych warunkach, pomimo upływu czasu.

More in:Porady

Comments are closed.

0 %