Porady

Jak zamontować kominek na pellet?

Dla wielu osób posiadanie stylowego kominka we własnym salonie to luksus i ogromne marzenie, synonim przytulnego wnętrza oraz komfortu. W praktyce okazuje się, że jest on również rozwiązaniem bardzo ekonomicznym. Niektórzy instalują taki kominek jako alternatywny sposób ogrzewania domu w stosunku do innego, głównego systemu grzewczego, którym dysponują.

Kominek na pellet charakteryzuje się wysoką sprawnością. Co istotne, podłączenie elektryki umożliwia automatyzację pracy takiego modelu i jego wygodne programowanie. Zachęcające jest również to, że egzemplarz o kompaktowych rozmiarach można z powodzeniem zainstalować w gotowych wnętrzach. Istnieje również możliwość zaadaptowania specjalnej kasety, przerabiając ją na klasyczny otwarty model. Jak prawidłowo zamontować kominek? Rzeczywiście, instalacja tego typu urządzenia powinna zostać wykonana przez osobę mającą odpowiednią specjalistyczną wiedzę – głównie ze względów bezpieczeństwa.

Jak zamontować kominek w domu i co trzeba zaplanować wcześniej? 

Konstrukcja kominka na pellet na pierwszy rzut oka nie zdradza, że tego typu piec został specjalnie zaprojektowany do tego, aby pozyskiwać energię cieplna w procesie spalania ekologicznego opału. Zazwyczaj kominki tego typu posiadają stalowe palniki, obudowę, a wnętrze dodatkowo wykłada się wermikulitem. Podczas zakupu jedną z najistotniejszych rzeczy jest odpowiednia moc urządzenia. Małe kominki na pellet można znaleźć już w wersji około 3 kW, a największe dysponują wartością nawet 22 kW. Wiele zależy więc od powierzchni, jaką wybrany model będzie miał za zadanie ogrzać. Podłączenie kominka na pellet to nie tylko ustawienie go w pomieszczeniu w dobrze wentylowanym miejscu, ale i przyłączenie rury, która będzie w stanie odprowadzać spaliny.

Istotna jest kwestia wykonania komina. O ile nie musi to być klasyczne, murowane rozwiązanie, Wymaga się wykonanie przewodu kominowego, który zostanie połączony z króćcem wylotu dymu. Taka konstrukcja powinna mieć minimalną długość około 1,5 m i może zostać poprowadzona na zewnątrz. Kominki na pellet najczęściej posiadają wbudowany wentylator. Dzięki temu rura będąca głównym elementem przewodu kominowego nie musi mieć średnicy większej niż fi 80. Czytając o tym, jak prawidłowo zamontować kominek, bardzo często można trafić na informację o konieczności dodatkowego uszczelnienia przewodu kominowego silikonem. Dzięki takiemu rozwiązaniu cały układ zostanie hermetycznie zamknięty. Natomiast podłączenie może być zarówno giętkie, jak i całkowicie sztywne.

Odprowadzanie spalin jest bardzo ważne, ale elektryka również 

Szalenie istotny jest montaż kominka na pellet w taki sposób, aby mógł on posiadać dostęp do sieci elektrycznej. Podpięcie urządzenia do prądu oraz programowanie jego pracy jest często podyktowane aspektami praktycznymi. Z jednej strony dlatego, że dzięki temu może pracować automatyczny podajnik, który zaopatruje komorę spalania w opał – nie trzeba się więc martwić o częste dokładanie paliwa. Kolejny udogodnienie stanowi działający regulator temperatury. Niesamowicie wygodne jest także programowanie pracy urządzenia. Tym samym piec można ustawić raz na cały tydzień, aby potem móc cieszyć się ciepłem w pomieszczeniu.

Praktyczne aspekty funkcjonowania kominka na pellet

Podłączenie kominka na pellet na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowane – w praktyce zakup, montaż oraz programowanie przebiegają bardzo szybko. Wybierając miejsce dla urządzenia, dodatkowo warto pamiętać, aby nie było ono łatwo dostępne dla dzieci – stal mocno się nagrzewa. Dobrze jest też wyłożyć czymś przestrzeń bezpośrednio pod piecem, na przykład arkuszem blachy. Dzięki temu użytkowanie pieca będzie łatwiejsze. Warto także mieć na względzie fakt, że kominki tego typu można podłączyć do płaszcza wodnego, jeśli tylko dysponują odpowiednią mocną grzewczą. W ten sposób istnieje możliwość rozprowadzania ciepła także na inne pomieszczenia, a nawet podgrzewanie wody.

 

More in:Porady

Comments are closed.

0 %