Porady

Jakie są ceny świń w Polsce?

Hodowcy świń w Polsce stają przed coraz częstszym dylematem. Zastanawiają się bowiem, czy ich biznes jest w dalszym ciągu opłacalny, cały czas sprawdzają ceny świń i nie wiedzą, czy sprzedaż żywca im się zwróci. Kryzys gospodarczy, pandemia, podwyżki cen i kilka innych czynników składa się na to, że konsumenci są coraz mniej zainteresowani zakupem mięsa wieprzowego. Co prawda, tak zwany sezon grillowy uaktywnia popyt, ale tegoroczny sezon był znacznie słabszy od tych z poprzednich lat. Jeśli rolnicy i hodowcy chcą być na bieżąco, to mają kilka możliwości dotyczących sprawdzania tego, w jakiej cenie jest między innymi tucznik i mięso klasy E. Dowiedzmy się zatem jak często i gdzie sprawdzać ceny żywca oraz na co zwracać szczególną uwagę.

Rządowe strony internetowe

Jednym z patentów na to, by sprawdzić aktualne ceny świń w Polsce, jest odwiedzenie strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tam każdy hodowca, ale także kupiec lub przedsiębiorca może mieć pewność, że podane dane są aktualne i prawdziwe. Co bardzo fajne, na tej rządowej stronie do czynienia mamy z cenami średnimi obowiązującymi na terenie całego kraju, ale możemy także porównać ceny lokalne i regionalne. Wszystkie dane umieszczone są w prostych do odczytania tabelach. Każdy może sprawdzić datę ostatniej aktualizacji oraz ceny poszczególnego mięsa. Inaczej bowiem wycenia się tuczniki, inaczej maciory i knury, a jeszcze inaczej mięsa klasy S, E czy U. W tym miejscu warto dodać, że w ostatnich miesiącach cena za tuczniki poszła nieco w górę. Jak na razie są to groszowe sprawy, ale średnia kwota wynosi około 6,50 złotych za kilogram. Jeżeli ta tendencja będzie powoli wzrastać, to możemy mieć nadzieję, że przestój w tej branży był tylko chwilowy.

Lokalne portale

Jeżeli chodzi o ceny świń, to poza rządowymi stronami możemy także zwrócić uwagę na lokalne portale. Są one bardzo często prowadzone przez profesjonalistów, którzy znają się na rolnictwie i na hodowli zwierząt. Wszystkie umieszczane tam dane są na bieżąco aktualizowane, a poza samymi cenami możemy także sprawdzić różne tendencje i zgłębić swoją wiedzę na temat hodowli świń. Takie lokalne strony są szczególnie przydatne dla młodych przedsiębiorców, którzy dopiero zgłębiają temat i którzy chcą nauczyć się czegoś nowego. Profesjonalne strony internetowe i portale związane z rolnictwem zajmują się nie tylko tym, co aktualnie dzieje się w Polsce, ale śledzą także wszystkie tendencje z Europy. Na podstawie tych wiadomości można wywnioskować, co w bliskim czasie będzie działo się u nas, a co za tym idzie, można wcześniej podjąć określone kroki. Hodowcy żywca często bowiem zastanawiają się nad tym, czy dany moment jest najlepszy na sprzedaż tucznika, czy może warto jeszcze poczekać kilka dni?

Programy telewizyjne i internetowe

W dobie naszych czasów oczywiste jest, że przez internet będzie najłatwiej sprawdzić aktualne ceny świń w Polsce. Niemniej jednak jeszcze jednym źródłem wiedzy dla hodowcy może być telewizja. Praktycznie każdego dnia emitowane są specjalne programy rolnicze, w których na bieżąco relacjonuje się wszystkie tendencje cenowe. Jeśli do tego obejrzymy jakieś vlogi rolnicze i jeżeli posłuchamy porad ekspertów, to sami będziemy mogli wyciągnąć wnioski. 

Ceny świń – dlaczego to jest takie ważne?

Przeciętny konsument na pewno nie zawraca sobie głowy aktualnymi cenami świń. Nie interesuje go tucznik ani mięso klasy E. Po prostu idzie do sklepu, wybiera wieprzowinę, która mu odpowiada i gotowe. Tymczasem dla profesjonalnych hodowców, którzy utrzymują się ze sprzedaży tucznika, jego ceny są bardzo ważne. Bywają momenty, w których niski popyt spędza przedsiębiorcom sen z powiek. To bowiem za ile i w jakiej ilości sprzedadzą żywiec, uzależnione jest od ich dalszej przyszłości. W każdym biznesie trzeba mieć pieniądze na nowe inwestycje i na utrzymywanie ciągłości pracy, a jeśli ceny świń są niskie, to prowadzenie firmy może przestać się opłacać. To właśnie z tych powodów często aktualizowane są wszystkie cenniki. Rolnik, który będzie na bieżąco sam podejmie najlepszą decyzję o tym, kiedy sprzedać żywiec.

More in:Porady

Comments are closed.

0 %