Porady

Najpopularniejsze rodzaje metali i ich zastosowanie

Metale są pierwiastkami chemicznymi. Ich właściwości zależą od zawartości elektronów swobodnych. Główne cechy metali to bezwonność, ciągliwość oraz kowalność. Metale bardzo dobrze przewodzą ciepło oraz elektryczność. W zależności od rodzaju – z reguły odznaczają się bardzo wysoką temperaturą topnienia. Jakie są rodzaje metali, czym się charakteryzują i do czego wykorzystuje się ich różnorodne stopy?

Podstawowy podział – metale żelazne i nieżelazne

Jak sama nazwa wskazuje – metale żelazne to takie, w których składzie zawarte jest żelazo. Większość z nich jest magnetyczna i reaguje na ładunek elektryczny. Przykładowe metale żelazne to magnetyt, limonit czy hematyt. Przykładowym metalem żelaznym stosowanym na szeroką skalę jest stal kwasoodporna. Wykorzystuje się ją chociażby do produkcji sprzętu chłodniczego czy urządzeń kuchennych. 

Omawiając rodzaje metali, należy również wspomnieć o metalach nieżelaznych. Są to kolorowe materiały, a także ich stopy. W swoim składzie nie zawierają one żelaza. Nie da się wyróżnić wspólnych cech charakterystycznych dla tej grupy. Elementem wspólnym jest fakt, iż cechują się one wysokim połyskiem. Są to m.in. srebro, aluminium czy miedź. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie.

Rodzaje metali i ich zastosowanie

Jednym z najczęściej wykorzystywanych metali kolorowych jest popularne aluminium. Dzięki temu, że doskonale znosi wszelkiego rodzaju niekorzystne warunki pogodowe i jest odporne na korozję sprawdza się w produkcji chociażby materiałów budowlanych. Nierzadko aluminium używane jest także w przemyśle spożywczym. 

Kolejnym metalem kolorowym użytkowanym na szeroką skalę jest dobrze znane srebro. Cenione jest w przemyśle jubilerskim, bardzo często wykonywane są z niego różnego rodzaju zdobienia. Cechą charakterystyczną tego tworzywa jest bardzo wysoka przewodność – zarówno cieplna, jak i elektryczna. Srebro często występuje w sprzęcie elektronicznym. Wykonuje się też z niego narzędzia stosowane w chirurgii. 

Charakterystycznym metalem, łatwym do rozpoznania jest ołów. Ma on przyjemną dla oka, niebieskoszarą barwę. To właśnie z tego metalu wykonywane są ekrany, których zadaniem jest ochrona przed promieniowaniem rentgenowskim. Szerokie zastosowanie ma również miedź. Wykonuje się z niej bardzo zróżnicowane rzeczy – służy do konstruowania pokryć dachowych oraz produkcji kabli elektrycznych. 

Metalowe materiały konstrukcyjne

Produkcja elementów metalowych możliwa jest z bardzo różnych metali i ich stopów. Często używana do tego celu jest miedź oraz jej stopy – bardzo łatwo daje się kuć oraz walcować. Ceniona jest szczególnie w przemyśle chemicznym. Popularnością cieszy się także mosiądz, czyli stop miedzi z cynkiem. Jest on szeroko wykorzystywany w produkcji artystycznej. Metalem odpornym na działanie czynników atmosferycznych jest z kolei brąz – bardzo łatwo daje się obrabiać. Wykonuje się z niego chociażby panewki czy elementy dla przemysłu okrętowego, gdyż jest on wyjątkowo odporny na korozję. Brąz nie podlega też zbyt łatwo ścieraniu i często wykonuje się z niego koła przesuwne skrzyni biegów. Więcej informacji na temat produkcji elementów metalowych – koder.mielec.pl.

Stopy metali – rodzaje

Stop metali to specyficzne tworzywo, które posiada właściwości metaliczne. Najczęściej otrzymywane są poprzez stapianie składników, a także ich odlewanie. Istnieją też inne sposoby produkcji stopów metalicznych, m.in. azotowanie czy kaloryzowanie. 

Jednym z często wykorzystywanych stopów jest chociażby stal. Powstaje na drodze łączenia węgla oraz żelaza – jest bardzo lekka i mocna – zdecydowanie bardziej przydatna do użytku niż żelazo w czystej formie. 

Odpowiadając na pytanie, jakie są rodzaje stopów metali, nie można pominąć stopów zawierających w swoim składzie aluminium. Ciekawe zastosowanie ma materiał określany nazwą „silumin”. Jest to aluminium zawierające pewny procent krzemu. Z tego tworzywa wykonuje się różnorodne części maszyn, których kształt jest skomplikowany. Silumin doskonale radzi sobie w wysokich temperaturach oraz jest odporny na korozję. 

More in:Porady

Comments are closed.

0 %