Porady

Pianka poliuretanowa czy wełna – co wybrać?

Termoizolacja budynków pozwala obniżyć wydatki związane z ogrzewaniem pomieszczeń. Obecnie najczęściej wykorzystuje się trzy rodzaje materiałów izolacyjnych – styropian, wełnę mineralną oraz nowoczesną piankę pur. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety. Z tekstu dowiesz się, którego materiału użyć do ocieplania domu — pianka pur czy wełna?

Izolacja termiczna przy pomocy wełny mineralnej

Wełna mineralna to materiał lekki, bardzo porowaty, dlatego dość dobrze zatrzymuje powietrze. Ta właściwość wpływa na dobrą izolację ścian. Wełnę mineralną montuje się na ścianach zewnętrznych, ale to też materiał, który dobrze radzi sobie z izolacją poddaszy oraz ścian wewnętrznych. Wełna dodatkowo stanowi izolację akustyczną. Drugą zaletą tego rozwiązania jest brak ryzyka rozprzestrzeniania się pożarów w środku, ponieważ wełna jest niepalna. Porównując piankę pur czy wełnę mineralną, zwraca się również uwagę na przenikanie ciepła. Obydwa materiały mają bardzo nisko współczynnik przenikania ciepła, co sprawia, że są doskonałymi izolatorami. Wełna mineralna jest materiałem dość drażniącym, dlatego podczas jej montażu należy zachować środki ostrożności, czyli ubranie robocze, okulary oraz maseczkę. Warto też wspomnieć o utylizacji wełny – jest to odpad niebezpieczny, który musi być unieszkodliwiony w specjalny sposób. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: co lepsze – pianka poliuretanowa czy wełna?

Izolacja termiczna przy użyciu pianki poliuretanowej

Pianka PUR to dość nowoczesny sposób ocieplania ścian wewnętrznych oraz zewnętrznych. Materiał ma wiele zalet oraz unikalnych właściwości, co sprawia, że coraz więcej inwestorów decyduje się na ocieplanie pianką. Materiał nakłada się dość szybko, a służy do tego izolacja natryskowa. Rzeszów to miasto, w którym bez trudu znajdziesz firmę, która fachowo się tym zajmuje. Pianka to materiał o doskonałym współczynniku przenikania ciepła, łatwo można dobrać odpowiednią warstwę izolacji.

Materiał nakłada się wygodnie za pomocą pistoletów. Pianka poliuretanowa jest lekka, nie spływa, dlatego z powodzeniem może zostać użyta na poddaszu, nawet w trudnodostępnych miejscach. Przy pomocy pianki ociepla się również fundamenty budynków oraz podłogi. Materiał ma klasę odporność na ogień oznaczoną symbolem „E”, oznacza to, że jest samogasnący. Jak widzisz pianka poliuretanowa czy wełna mineralna to dobre izolatory, pianka jest jednak łatwiejsza do położenia, czynności są szybkie, a sama pianka dociera do każdego zakamarka. Przy izolowaniu pomieszczeń pianką należy pamiętać, że ten materiał jest wrażliwy na działanie światła. Pod wpływem promieni słonecznych pianka traci swoje właściwości. Po nałożeniu i wyschnięciu pianki PUR trzeba ją od razu osłonić.

Pianka poliuretanowa czy wełna mineralna – czym ocieplić poddasze?

Obydwa materiały są dedykowane do ocieplenia poddasza. Porównując współczynniki przenikania ciepła – pianka PUR czy wełna są dobrym wyborem. Warto jednak zaznaczyć, że izolacja pianką to jest bardzo szczelna i nie tworzą się mostki termiczne. Związane jest to z samą konsystencją pianki, która dociera do każdej szczeliny na poddaszu, takiej właściwości nie posiada wełna mineralna. Ocieplanie pianką poliuretanową jest szybką i czystą pracą, o ile zajmują się tym wyspecjalizowani fachowcy. Warto też dodać, że pianka jest materiałem całkowicie bezpiecznym biologicznie, nie gromadzą się w niej żadne szkodniki, jest też odporna na działanie mikroorganizmów.

Pianka PUR tworzy trwałą izolację, która jest lekka i nie obciąża konstrukcji dachu, ma to duże znaczenie zwłaszcza podczas ocieplania starych budynków, gdzie wełna mineralna może być materiałem dość ciężkim. Kolejną zaletą pianki jest łatwość nakładania, brak konieczności składowania ciężkich i nieporęcznych płatów wełny. Jeśli dalej zastanawiasz się, który materiał wybrać – piankę poliuretanową czy wełnę mineralną, zwróć uwagę na szybkość prac z danym materiałem. Za pomocą pianki błyskawicznie ocieplisz element budynku i będziesz mógł przejść do dalszych prac budowlanych.

More in:Porady

Comments are closed.

0 %