Porady

Rożek niemowlęcy – do czego służy?

Rożek niemowlęcy to bardzo często jeden z podstawowych elementów wyprawki dla noworodka. Wiele mam bardzo je chwali i nie wyobraża sobie bez niego pierwszych miesięcy po narodzinach dziecka. Rożek jest bardzo przydatny od pierwszych dni życia niemowlaka i z pewnością ułatwi Ci opiekę nad nowym członkiem rodziny. Nowo narodzone dziecko przez pierwszy miesiąc życia przesypia nawet do dwudziestu godzin w ciągu doby, wybudzając się głównie na karmienie. Sen na tym etapie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie i rozwój dziecka. Podczas snu uwalnia się hormon wzrostu, co oznacza, że malec rośnie, gdy śpi. Twoim zadaniem jako rodzica jest zapewnienie mu odpowiednich warunków, aby ten sen był spokojny i spełniał swoją rolę. Pomoże Ci w tym rożek niemowlęcy, w którego możesz zawinąć noworodka, zapewniając mu przy tym ciepłe i ciasne miejsce do spania, w którym będzie się czuł komfortowo i bezpiecznie. W rożku możesz trzymać dziecko na rękach, karmić, ale także odłożyć w nim do łóżeczka lub wózka.

Czemu służy rożek niemowlęcy po okresie noworodkowym?

W późniejszych etapach, gdy czas snu dziecka się skraca i coraz więcej czasu spędza on ćwicząc unoszenie główki w pozycji na brzuszku rożek może posłużyć za pierwszą matę edukacyjną. Dzięki temu, że jest on z grubszego i miękkiego materiału można rozłożyć go nawet na podłodze – z pewnością Twój maluch nie zmarznie i będzie miał odpowiednie miękkie podłoże. Gdy niemowlę wyrośnie już z rożka może on posłużyć też jako grubszy kocyk – dziecku na pewno będzie spało się miło i komfortowo przy znanym zapachu i materiale.

Rożek jest bardzo przydatny zarówno w okresie noworodkowym, jak i niemowlęcym. Nowonarodzone dziecko czuje się w nim bezpiecznie i komfortowo. Poza tym ułatwia on chwytanie i przenoszenie pociechy niedoświadczonym rodzicom – w pierwszych okresach życia ciało noworodka jest giętkie, trzeba bardzo uważać na podtrzymywanie główki. Maluch zawinięty w rożek doda Ci pewności i ułatwi przekładanie dziecka do czasu, aż oswoisz się z nową sytuacją i nabierzesz wprawy w codziennych czynnościach. W ciepłe dni dziecko zawinięte w rożek można włożyć do wózka i nie wymaga wtedy dodatkowego okrycia, natomiast gdy zostawisz je w łóżeczku, nie musisz się martwić, że niechcący nakryje się kocykiem lub przeciwnie – zrzuci go z siebie i zmarznie. Natomiast niemowlęciu na późniejszym etapie rożek pomoże w kształtowaniu umiejętności motorycznych, które są bardzo istotne w rozwoju małego dziecka.

Jaki rożek dla niemowlaka wybrać?

Wybierając rożek dla Twojego dziecka zwróć uwagę na jakość materiału, z jakiego jest wykonany. Najpopularniejszym i całkowicie bezpiecznym rozwiązaniem jest rożek z delikatnej bawełny. Tkanina bambusowa również jest często stosowana przez producentów. Jest też chętnie wybierana przez rodziców, ponieważ ma działanie antybakteryjne. Uznaniem cieszą się w ostatnim czasie również tkaniny minky, które przypominają polar i są bardzo delikatne i przyjemne dla skóry noworodka. Bez względu na to, na jaki materiał się zdecydujesz, pamiętaj o wcześniejszym wypraniu go w odpowiednim proszku dla niemowląt.

Rożek niemowlęcy powinien być dopasowany do pory roku, w której będzie używany – nie powinien być wykonany ze zbyt grubego materiału w okresie letnim, ponieważ dziecku będzie po prostu za gorąco.

Kolejnym istotnym elementem jest wzór, na który się zdecydujesz. Wbrew pozorom nie ma on znaczenia tylko estetycznego. Jeśli rożek dla niemowlaka będzie wykorzystywany później jako mata edukacyjna, warto upewnić się, że wybrany wzór będzie zawierał kontrastowe kolory i ciekawe elementy, które przykują uwagę dziecka podczas unoszenia główki.

Do kiedy używać rożka dla niemowlaka?

Rożek dla niemowlaka z reguły przydatny jest do około 3 miesiąca życia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać go dłużej jako matę czy kocyk. Z pozoru wydaje się, że można by się bez niego obejść, ale na pewno ułatwi Ci on dużo czynności w tych pierwszych miesiącach.

Warto jest się wyposażyć w dwa lub trzy rożki. Sprawdź ofertę na https://bobaskowo.sklep.pl/kategoria-produktu/dziecko/rozki. W szafie powinien znaleźć się jeden cieplejszy i jeden wykonany z cienkiego materiału oraz jeden awaryjny. Przy tak małym dziecku wszelkie akcesoria szybko i łatwo się brudzą – maluch się ślini, ulewa mu się po jedzeniu. Wtedy możesz jeden włożyć do prania, a drugi użyć awaryjnie.

More in:Porady

Comments are closed.

0 %