Porady

W jaki sposób wyposażyć halę produkcyjną?

Odpowiednio wyposażona hala produkcyjna jest gwarancją produktywnej działalności każdej fabryki. To w tym miejscu wytwarzane są bowiem produkty i gdzie przebywa największa liczba pracowników. Dlatego wyposażenie odgrywa tu ogromną rolę, nie tylko z uwagi na obowiązujące przepisy. Jest też gwarancją bezpieczeństwa pracowników każdej fabryki. Jak zatem wyposażyć prawidłowo halę produkcyjną? 

Hala produkcyjna – wymagania

Hala produkcyjna powinna przede wszystkim spełniać wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy. Wszędzie tam, gdzie świadczona jest praca fizyczna, szczególnie z wykorzystaniem maszyn, kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Z tego względu wszelkie ustalenia warto przeprowadzać w porozumieniu z inspektorem BHP. Dzięki temu przedsiębiorca uniknie późniejszych konsekwencji prawnych, a także finansowych, gdy zajdzie konieczność przebudowy hali produkcyjnej. Znaczenie ma także jakość materiałów użytych do budowy i wyposażenia hali. One również w dużej mierze przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa pracowników. Wszelkiego rodzaju maszyny muszą posiadać stosowne atesty i spełniać normy bezpieczeństwa. Konsekwencje ewentualnego wypadku przy pracy mogą kosztować przedsiębiorcę znacznie więcej niż wyposażenie hali zgodnie z przepisami. 

Hala produkcyjna powinna być także przystosowana do ilości pracowników pod względem wielkości powszechni roboczej oraz magazynowej. Budując halę produkcyjną, nie należy również zapominać o systemie wentylacyjnym i oświetleniu. Oświetlenie jest szczególnie istotne w tych halach produkcyjnych, które nie mają praktycznie żadnego dostępu do światła dziennego. 

Konieczne są oznaczenia pionowe i poziome, czyli wymagane przepisami znaki ostrzegawcze oraz linie wyznaczające strefy ruchu maszyn i pieszych. Bez tych oznaczeń poruszanie się w obrębie hali produkcyjnej grozi wypadkiem, np. poprzez najechanie wózkiem widłowym na pracowników. Wyposażeniem hali produkcyjnej jest też odzież robocza oraz ochronna.  

Hala produkcyjna – wyposażenie

Wyposażenie hali produkcyjnej to przede wszystkim wszelkiego rodzaju urządzenia wspierające proces produkcji. Z tego względu trudno sporządzić jedną uniwersalną listę tego, co w takiej hali powinno się znajdować. Wszystko zależy bowiem od konkretnej linii produkcyjnej. To ona determinuje, co w hali produkcyjnej się znajdzie. Uniwersalnym elementem dla w zasadzie każdej hali produkcyjnej, są regały metalowe, na których składowane są komponenty produkcyjne oraz gotowe produkty. Oprócz regałów w hali produkcyjnej powinny znaleźć się również: 

  • metalowe szafy – zarówno otwarte, jak i z przeszkleniem; 
  • metalowe szafki i kontenery. 

W dobie pandemii COVID-19 znaczenia nabrała także infrastruktura służąca do dezynfekcji zarówno pracowników, jak i urządzeń oraz powierzchni hali produkcyjnej. Urządzenia te powinny być umieszczane przede wszystkim w miejscach ogólnodostępnych. 

Stojak na Big Bag 

Czym jest Big Bag? Jest to rodzaj elastycznego kontenera, który może być z powodzeniem wykorzystywany w przemyśle. Umieszczenie worka na specjalnym stojaku, umożliwia szybkie i bezpieczne rozładowanie towaru. Za pomocą worków Big Bag jest możliwy transport przede wszystkim materiałów sypkich, granulatów oraz substancji pylących. Elastyczna forma sprawia, że korzystanie z tego typu rozwiązania jest bardzo komfortowe dla pracowników, a sam worek nie zajmuje tyle miejsca, co tradycyjny kontener. 

Warto mieć na uwadze, że na rynku dostępne są różne rodzaje worków Big Bag. Przy wyborze należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj materiałów, jakie będą za jego pomocą przewożone, a także ich ilość. Worki mają różną grubość oraz od jednego do czterech uchwytów, które ułatwiają manewrowanie elastycznym kontenerem. Worki są ładowane od góry, a otwór zabezpieczony jest klapą. Dzięki temu możliwe jest zarówno bezpieczne ładowanie worka, jak i następnie przewożenie oraz rozładunek towaru. Ładowanie i rozładunek ułatwi przystosowany do tego stojak, który stabilizuje worek, co zdecydowanie przyspiesza proces transportu towaru. 

More in:Porady

Comments are closed.

0 %