Hobby

Co to są bryczesy jeździeckie – czy to niezbędnik do jazdy konnej?

Jazda konna powinna być przyjemnością, dlatego do uprawiania tego sportu konieczne jest odpowiednio wygodne ubranie. Zaraz po obuwiu najważniejszą częścią garderoby jeźdźca są spodnie – bryczesy jeździeckie.

Co to są bryczesy jeździeckie?

Bryczesy to spodnie zaprojektowane do uprawiania jazdy konnej. Charakteryzują się dopasowanym krojem i brakiem szwów od wewnętrznej strony. Większość bryczesów dodatkowo jest wyposażona w tzw. lej, czyli dodatkowy materiał od wewnętrznej strony. Jego zadaniem jest zwiększenie przyczepności i zapobieganie otarciom. Do produkcji bryczesów stosuje się tkaniny, które zapewniają wygodę nawet przy bardzo dopasowanym kroju. Bryczesy jeździeckie są dość krótkie, koniec nogawki wypada zazwyczaj nad kostką. Dzięki przyleganiu do łydki i odpowiedniej długości umożliwiają wygodne noszenie oficerek lub sztybletów z czapsami.

Dresowe spodnie do jazdy konnej – dlaczego nie?

Wybierając się na pierwszą lekcję, nie trzeba oczywiście zaopatrywać się od razu w bryczesy. Na pierwsze kroki w jeździectwie wystarczą legginsy czy wygodne dresowe spodnie. Natomiast do regularnej jazdy już zdecydowanie nie. Dlaczego? Większość spodni ma od wewnętrznej strony szew, który podczas jazdy będzie powodował otarcia. Dresowe spodnie będą za szerokie, by wygodnie ubrać oficerki czy czapsy, ponieważ materiał będzie się zawijał. Legginsy w kroju przypominają bryczesy i także nie krępują ruchów. Jednak są ze zdecydowanie zbyt cienkiego materiału, dlatego nie będą odpowiednio chronić nóg przed otarciami, jednocześnie będą szybko ulegać uszkodzeniom. Ostatni, choć może nie najważniejszy argument przemawiający za jazdą konną w specjalnie skrojonych do jej potrzeb bryczesach to wygląd. Jeździec w bryczesach prezentuje się zdecydowanie lepiej niż w przypadkowo dobranych spodniach sportowych.

Z jakich materiałów produkuje się bryczesy do jazdy konnej?

W celu osiągnięcia pełnego komfortu do szycia bryczesów wykorzystuje się domieszki rozciągliwych materiałów. Zazwyczaj jest to kombinacja bawełny i elastanu. Do produkcji bryczesów do jazdy w trudnych warunkach może być także wykorzystywany softshell. Lej w bryczesach może być wykonany ze skóry naturalnej, syntetycznych materiałów imitujących skórę, silikonu lub z tego samego materiału co bryczesy. Ze względu na wygodę użytkowania i łatwą konserwację najczęściej stosuje się leje syntetyczne.

Lej w bryczesach – rodzaje

Bryczesy do jazdy konnej mogą mieć dodatkowe wzmocnienie na całej długości tj. od pośladków aż do końca nogawki lub tylko w części kolanowej. Pierwsze nazywa się bryczesami z pełnym lejem, a drugie z lejem kolanowym. Pełen lej daje dużo lepszą przyczepność, ale jednocześnie ogranicza trochę swobodę ruchów. Ten rodzaj chętnie zakładają osoby trenujące ujeżdżenie. Będzie także dobrym wyborem dla początkujących, ponieważ może być pomocny w ćwiczeniu odpowiedniego dosiadu.

Zaawansowani jeźdźcy rekreacyjni i skoczkowie chętniej sięgają po bryczesy jeździeckie z lejem kolanowym.

Jak dobrać idealne bryczesy do jazdy konnej?

Rolą bryczesów jest zapewnienie wygodnej i bezpiecznej jazdy. Nie mogą uwierać podczas jazdy czy być za luźne. Dlatego kupując bryczesy jeździeckie, trzeba poświęcić chwilę na dobranie odpowiedniego rozmiaru. Zamawiając w sklepie internetowym, warto dokładnie przestudiować tabelę rozmiarów, a w przypadku wątpliwości zwrócić się z pytaniami do sprzedawcy. Rodzaj leja należy dobrać do własnych potrzeb, uwzględniając uprawiany rodzaj jazdy. Jak już wcześniej wspomniano, dla początkujących pełen lej może stanowić pewną pomoc w nauce. Jeździec w bryczesach spędza bardzo dużo czasu, dlatego nie bez znaczenia jest także ich wygląd. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferują szeroką gamę kolorów i wzorów np. bryczesy jeansowe, po które chętnie sięgają młodsi jeźdźcy. Trenując intensywniej, warto zaopatrzyć się przynajmniej w dwie pary bryczesów. 

Podsumowując, jeżeli przygoda z jazdą konną nie kończy się po kilku lekcjach, warto zastanowić się nad zakupem bryczesów. Przy regularnym uprawianiu tego sportu są one po prostu niezbędne.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0 %