Dom i ogród

ŻYWICA DO KAMIENNEJ POSADZKI – JAKĄ WYBRAĆ?

Żywice do posadzek to popularne spoiwo, które można używać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Dobrze zdają egzamin jako posadzki na halach produkcyjnych, tarasach, w domach i pomieszczeniach gospodarczych. Użyty do żywicznej mieszanki drobny opływowy kamień lub marmur tworzą posadzki nie tylko funkcjonalne, ale także bardzo dekoracyjne. Ten rodzaj spoiwa można również użyć do pionowych ścian.

Dlaczego żywica do kamienia zyskuje tak dużą popularność?

Posadzki wykonane z takiej żywicy są m.in.:
• antypoślizgowe
• antyelektrostatyczne
• łatwe w utrzymaniu czystości
• nie przepuszczają wilgoci

Żywica epoksydowa do posadzek może występować w postaci lepkiej cieczy lub ciała stałego łatwo topliwego za pomocą rozpuszczalników (ketonów i węglowodorów aromatycznych). Jest łatwa w użyciu i można ją stosować jako warstwę hydroizolacyjną, a w połączeniu z marmurem bądź kamykami rzecznymi (kwarcowymi) jako posadzki lub ozdobne ściany. Lepkość żywicy jest bardzo duża, dlatego łatwo miesza się z kamykami i dokładnie łączy je ze sobą. Po zastygnięciu staje się nierozerwalną masą, nietopliwą, nierozpuszczalną, a także chemoodporną (np. na popularne środki czyszczące).

Żywica może być jednoskładnikowa bądź dwuskładnikowa. Ta pierwsza będzie gotowa do użycia, natomiast druga wymaga połączenia ze sobą obydwu składników za pomocą mieszadła oraz dodania wody, wszystko w odpowiednich proporcjach. Zanim zaczniesz nakładać żywicę na posadzkę lub ściany, musisz powierzchnie odpylić i usunąć wszelkie zanieczyszczenia (mleczko cementowe, sól powierzchniowa, smar, olej).

Na rynku są dostępne różne rodzaje żywić utwardzających:
• do zamykania porów w kamiennym dywanie,
• gruntujące (epoksydowe i poliuretanowe),
• żywice do kamienia typu kamienny dywan (do ścian i posadzek).

Jak odmłodzić taras?

Jeżeli do tej pory na tarasie miałeś tylko beton lub płytki, które już chciałbyś zmienić, ponieważ wyszły z mody albo Ci się znudziły, bardzo szybko zmienisz posadzkę na tarasie dzięki kamykom kwarcowym oraz żywicy. Zanim przystąpisz do przygotowywania masy kamienno żywiczej (kamienny dywan), najpierw potrzebujesz:
1. oczyścić powierzchnię posadzki z pyłu, piasku i innych śmieci,
2. zagruntować,
3. zamontować deskowanie,
4. przyszykować mieszankę żywicy epoksydowej do posadzek i połączyć ją z kamykami,
5. rozłożyć ww. mieszankę na posadzkę i wyrównać pacą.
Taka podłoga na tarasie będzie stabilna przez bardzo długi czas. Jednocześnie ozdobi podłogę estetyczną warstwą posadzki. W taki sam sposób wykonasz podjazd pod samochód, czy wyłożysz ściany basenu.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0 %