księgowość

Ile kosztuje pełna księgowość?

Pełna księgowość w Łodzi i jej cennik może zainteresować wielu przedsiębiorców. W szczególności tych, którzy według obowiązującego prawa, są zobowiązani do prowadzenia tego typu procesów. Pełnej księgowości nie można wycenić w sposób jednoznaczny, bowiem tak naprawdę zależna jest ona od wielu czynników. Można jednak posłużyć się danymi statystycznymi, jakie wykonywane są co jakiś czas, odnośnie obowiązujących cen u księgowych.

Cennik prowadzenia ksiąg rachunkowych

Jednym z czynników, który ma ogromny wpływ na finalny koszt, jest ilość ksiąg rachunkowych, jakie trzeba będzie prowadzić. Przykładowo można podać, że pełna księgowość w przypadku od 1 do 10 ksiąg, cena wynosić może:

  • województwie dolnośląskim - od 1160 zł do 1270 zł brutto,
  • kujawsko-pomorskim - 1110 zł do 1240 zł brutto,
  • lubelskim - 1020 zł do 1110 zł brutto,
  • lubuskie - 964 do 1110 zł brutto,
  • łódzkie - 909 zł do 1020 zł brutto,
  • małopolskie - 1050 do 1240 zł brutto,
  • mazowieckie - 992 zł do 1300 zł brutto,
  • opolskie - 992 zł do 1060 zł brutto,
  • podkarpackie - 909 zł do 1020 zł brutto,
  • podlaskie - od 936 zł do 1050 zł brutto.

Są to przykłady poszczególnych województw. Jak łatwo się domyślić, nie każda firma ma tylko dziesięć ksiąg rachunkowych. Jest wiele przedsiębiorstw, które mają tych ksiąg zdecydowanie więcej. W tym przypadku ceny będą zdecydowanie wyższe.

Indywidualna cena

W przypadku zdecydowania się na pełną księgowość w Łodzi cennik jest kwestią bardzo indywidualną. Skoro tak, przed nawiązaniem współpracy z biurem rachunkowym, warto poprosić o wykonanie wyceny. I to najlepiej w kilku biurach, aby być pewnym tego, że wybiera się najkorzystniejszą ofertę dla siebie. Wielu księgowych przygotowuje takie indywidualne wyceny, po zapoznaniu się z potrzebami potencjalnych klientów. Przy tej okazji warto wspomnieć o tym, że należy zawsze bardzo dokładnie sprawdzić umowę. Po to, aby mieć pewność, na jakie dokładnie usługi można liczyć ze strony biura rachunkowego.

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Aczkolwiek, cena nie powinna być ostatecznym wyznacznikiem, jeżeli chodzi o wybór biura księgowego. Pod uwagę należy wziąć kilka czynników, jak chociażby możliwość dostępu do księgowych. Tzn. czy będzie możliwość umówienia się na spotkanie, jeżeli tylko będzie taka potrzeba? Tak, dużo spraw można załatwić online, ale niekiedy wymagane jest spotkanie face to face.

Kolejnym czynnikiem, jest wachlarz oferowanych usług. Czy na pewno biuro księgowe będzie w stanie poradzić sobie z danymi zleceniami? Czy w ogóle się taką tematyką nie zajmują? Oferowane usługi dostępne są zawsze na stronie biura rachunkowego.

Nie można również zapomnieć o opiniach, jakie posiada dane biuro rachunkowe. To chyba jeden z najważniejszych czynników, który trzeba uwzględnić. Po to, aby mieć pewność, że nawiązuje się z osobami, cieszącymi się pozytywną opinią. Każda osoba zainteresowana obsługa biura rachunkowego, powinna również uwzględnić negatywne opinie. Aby mieć pewność, że omija się biura, jakie mówiąc wprost - wcale nie zasługują na uznania ze strony konsumentów.