psychoterapia

Jak przebiega pierwsza wizyta u psychoterapeuty?

Wizyta u psychoterapeuty może budzić wiele emocji, zwłaszcza jeśli jest pierwsza. Jeżeli więc wybierasz się do takiego specjalisty, dowiedz się, czego możesz się spodziewać. Na szczęście, konsultacja przebiega w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze. Ważne jest także to, aby Twój wybór padł na odpowiedniego fachowca. Jeśli mieszkasz w stolicy, pomóc może Ci na przykład psychoterapeuta na warszawskich Bielanach.

Gdzie odbywa się psychoterapia i jak długo trwa wizyta u psychoterapeuty? Warszawa, Bielany

Psychoterapeuta może pracować zarówno w przychodniach współpracujących z NFZ, jak i w prywatnych ośrodkach. Niektórzy również prowadzą swój własny gabinet. Od Ciebie zależy więc to, gdzie będziesz uczęszczał na psychoterapię.

Pamiętaj jednak o tym, że uczestnictwo w sesjach prowadzonych w ramach NFZ będzie wymagało od Ciebie skierowania. Możesz uzyskać je nie tylko od lekarza psychiatry, ale również od lekarza medycyny rodzinnej bądź innego specjalisty.

Jedna sesja psychoterapii indywidualnej trwa zazwyczaj 50 minut. Czas przeznaczony na cały terapeutyczny proces jest zaś uzależniony od rodzaju problemu, a także od nurtu, w którym specjalista prowadzi terapię. 

Szczera rozmowa i ważne ustalenia z psychoterapeutą - Warszawa, Bielany

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak przebiega pierwsza wizyta u specjalisty. Bez względu na to, czy jest to psychoterapeuta z warszawskich Bielan, czy też terapeuta z mniejszego miasta, pierwszorazowa konsultacja będzie wyglądała dość podobnie.

Na pewno zostaniesz poproszony o to, aby opowiedzieć o swoich trudnościach. Postaraj się przedstawić psychoterapeucie problem bądź problemy, z którymi się zmagasz. Razem ocenicie, czy da się nad nimi pracować w ramach procesu terapeutycznego. Jeżeli tak, zaistnieje możliwość ustalenia szczegółów dalszej współpracy.

Najprawdopodobniej zostaniesz poproszony o przygotowanie listy celów, do których osiągnięcia będziesz dążył w trakcie trwania terapii. Sporządzony zostanie także słowny bądź pisemny kontrakt terapeutyczny. Najważniejsze jest to, abyś czuł się bezpiecznie i komfortowo w relacji z danym specjalistą. Jeśli z jakichś względów nie wzbudza on Twojego zaufania, po prostu poszukaj kogoś innego. 

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę? Warszawa, Bielany

Wybór psychoterapeuty nie jest rzeczą prostą. Jeżeli wybierasz się na wizytę w ramach NFZ, na decyzję dotyczącą specjalisty możesz mieć nieco ograniczony wpływ. Jeśli jednak zamierzasz rozpocząć pracę nad sobą w prywatnym gabinecie, masz sporo opcji do wyboru.

Najlepiej jeżeli zapoznasz się z opiniami na temat poszczególnych specjalistów. Im więcej pozytywnych komentarzy posiada dany terapeuta, tym lepiej. Nie zawsze jednak pozytywne głosy są wyznacznikiem fachowości. Zawsze sprawdzaj więc, czy psychoterapeuta posiada odpowiednie kwalifikacje. Powinien ukończyć studia wyższe, a także wybraną przez siebie szkołę psychoterapii, najczęściej czteroletnią.

Obowiązkiem dobrego terapeuty jest również poddawanie się systematycznej superwizji. Zwróć także swoją uwagę na to, w jakim nurcie pracuje dany specjalista. Niektórym będzie odpowiadać terapia psychodynamiczna, innym poznawczo-behawioralna, a jeszcze innym - systemowa.