ogród

Jak urządzić ogród wokół domu?

Ogród pełen roślin o egzotycznym charakterze, minimalistyczna przestrzeń stylizowana na japońską, a może inspirowana dawnymi ogródkami naszych babć, które nadal można podziwiać w skansenach? Każdy z nas ma inną wizję tego, jak zieleń wokół miejsca zamieszkania powinna się prezentować. Oprócz samego pomysłu dochodzi jeszcze kwestia tego, jak urządzić ogród wokół domu pod kątem technicznym i praktycznym. Ważne aspekty obejmują to, jakie zastosować materiały, a także jak dobrać rośliny względem konkretnego stanowiska oraz wymagań. Jak widać już na pierwszy rzut oka, projektowanie ogrodów w Kiekrzu, Krakowie czy nawet nad morzem - wszędzie może okazać się niemałym wyzwaniem.

Podział ogrodu na strefy, czyli jak urządzić ogródek przydomowy w kilku krokach

Sam projekt obejmuje rozrysowanie na kartce papieru, co ma się znaleźć w danym miejscu. Warto więc zastanowić się, czy potrzebne nam będzie osobne miejsce pod taras, altanę, domek narzędziowy, warzywnik czy też mini plac zabaw dla dzieci. Dysponując sporą działką, spokojnie można znaleźć przestrzeń dla każdej z tych rzeczy, jednocześnie pamiętając o małej architekturze ogrodowej oraz o roślinach, krzewach ozdobnych, a także drzewkach owocowych. Nawet jeśli w danym momencie nie mamy budżetu na perfekcyjne wykonanie każdej z tych stref, jakie zaplanowaliśmy - powinniśmy zostawić zaplanowane miejsce tak, aby ogród stanowił spójną całość i, aby nie musieć później zaczynać aranżacji na nowo, kiedy wiele już będzie zrobione.

A jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

To szczególne, bardzo ważne miejsce na każdej działce. Aranżacja rabat frontowych, ścieżki, oświetlenia oraz wykończenie samego wejścia dla wielu osób jest czymś priorytetowym, czymś, od czego zaczyna się pracę z ogrodem. Ta najbardziej reprezentacyjna część staje się niejako wizytówką domu. Dlatego w pierwszej kolejności warto zadbać o budowlane materiały wykończeniowe, wybrać kamień elewacyjny lub płytki, położyć glazurę i podpiąć elektrykę pod oświetlenie. Dopiero mając już ten etap za sobą, można projektować rozmieszczenie donic czy rabat z roślinami.

To, czego na pewno nie powinno zabraknąć w każdym projekcie 

Pamiętajmy o tym, aby przestrzeń aranżować w sposób wyczerpujący - wydzielamy więc osobno miejsce na trawnik, a osobno przygotowujemy rabaty, które będą oddzielone specjalnymi obrzeżami ogrodowymi. Zastanawiając się, jak urządzić ogródek przed domem, pamiętajmy o wytyczeniu ścieżek oraz chodników, czyli ciągów komunikacji dla domowników, które sprawią, że poruszanie się po przestrzeni będzie komfortowe i nie narazi nas na stres z powodu zniszczenia ważnej dla nas zieleni.

W projekcie zawsze warto uwzględniać drewniane czy metalowe ławki, gdzie można przysiąść, pergole oraz kratki na pnącza, a także inne drewniane dekoracje, które sprawią, że przestrzeń po prostu stanie się przytulniejsza. Myśląc o tym, jak urządzić ogród przy domu, pamiętajmy też o możliwości założenia szklarni czy tunelu. Te elementy ułatwią nam produkcję własnej eko żywności. Może się bowiem tak stać, że ogrodnictwo zostanie naszą pasją, a na to również warto się przygotować.