Porady

Jak i czym obić stary narożnik?

Zmiana wyglądu mieszkania, pokoju, mebli, nie zawsze musi wiązać się z kosztownymi remontami. Czasami wystarczy na przykład mała metamorfoza ulubionego narożnika, sofy  a efekt może być zaskakujący. Nie trzeba nawet zatrudniać do tego fachowców. Czy można zatem samodzielnie dać nowe życie staremu meblowi? Odpowiedź jest bardzo prosta. Tak, można i nie jest to wcale bardzo skomplikowany proces.

 

Od czego zacząć?

 

Należy zastanowić się jakiej tkaniny użyć. Czy ma to być skóra naturalna, tkaniny ze sztucznej skóry PVC, czy może materiał tapicerski? Każdy z materiałów ma swoje plusy i minusy. Narożniki narażone są bardzo często do na intensywne użytkowanie, dlatego dobór materiału ma duże znaczenie.

 

Kolejną decyzją jest cena i kolorystyka, w jakiej ma być nowe obicie. Może się okazać, że wybrany materiał będzie za drogi lub nie każdy rodzaj tkaniny obiciowej, będzie dostępny w wymarzonym kolorze. Od doboru kolorystyki zależy również to, jak zmieni się pomieszczenie, w którym będzie stał mebel. Czy będzie pasował do obecnego wystroju wnętrza?

 

Kolejna bardzo ważna decyzja, to kto będzie wykonywał pracę. Jeżeli decyzja padnie na samodzielną zmianę obicia, potrzebne będzie miejsce, gdzie swobodnie można to zrobić. Dobrze, żeby była też możliwość skorzystania z pomocy drugiej osoby. Ma to znaczenie przede wszystkim przy odpowiednim naciągnięciu, zakładaniu, wymierzeniu materiału, przytrzymaniu, podaniu jakiejś części. 

 

I decyzja ostatnia, czyli zgromadzenie potrzebnych narzędzi do wykonania pracy. Potrzebna może okazać się maszyna do szycia, zszywacz tapicerski wraz ze zszywkami tapicerskimi. W zależności od budowy narożnika i efektu, jaki ma zostać otrzymany, zależeć będzie, czy konieczne będzie szycie części materiału, czy wystarczy samo operowanie zszywaczem.

 

Czym obić narożnik?

 

W zmianie materiału obiciowego najważniejszym jest wybór takiego, który najbardziej się podoba. Decydując się na samodzielną zmianę, warto wziąć pod uwagę, jak łatwo wybrany materiał będzie się układał, poddawał naciąganiu, jego trwałość i przyjemność w późniejszym użytkowaniu, łatwość utrzymania w czystości itp.

 

Tkaniny ze sztucznej skóry PVC

Jest to powszechnie stosowany materiał na obicia meblowy. Podobnie jak skóra naturalna prezentuje się elegancko i dostępna jest w bardzo dużej gamie kolorystycznej. Jest wytrzymałym materiałem, ale słabo rozciągliwym, zimniejszym dla ciała niż tkanina materiałowa i nie przepuszcza wilgoci. Jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu czystości.

 

Altara

To tzw. sztuczny zamsz. Miękka, przyjemna w dotyku i do ciała, łatwa w utrzymaniu czystości, łatwa w nakładaniu, a jednocześnie odporna na ścieranie. Bardzo chętnie wybierana jako materiał obiciowy przy renowacji mebli.

 

Plusz

Przyjemna, bardzo miękka w dotyku, odporna na ścieranie, łatwa w utrzymaniu czystości, ale wymaga częstego odkurzania. Rodzajem pluszu jest welur. Jego cechą charakterystyczną jest nierównomierne cieniowanie. Jest materiałem miłym w dotyku i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Biorąc pod uwagę samodzielną zmianę obicia, welur jest łatwy w naciąganiu. 

 

Jak obić samemu narożnik?

 

Po przygotowaniu materiałów, narzędzi, pomieszczenia, można przystąpić do pracy. W pierwszej kolejności dobrze jest odkręcić wszystkie części, które będą przeszkadzały w zdjęciu materiału, którym narożnik jest teraz obity. Dobrze jest uwiecznić wpierw na zdjęciach smartfonem, jak dane części były ze sobą połączone. Może się to okazać bardzo pomocne przy końcowym etapie skręcania mebla. Następnie należy zdjąć cały materiał i dobrze przyjrzeć się, jak był zamocowany. 

 

Nie ma konieczności szycia materiału jako pokrowca. Wystarczy rozłożyć nowy materiał na danej części narożnika, dopasować wielkość i szerokość, jaka jest potrzebna, a następnie przystąpić do przybijania z pomocą zszywacza tapicerskiego. Dobrze jest poprosić kogoś o pomoc w przytrzymaniu, naciągnięciu materiału. Zszywki mocujemy dość gęsto, tak żeby materiał się dobrze trzymał. Trzeba pamiętać, że materiał trzeba mocno naciągnąć. W przeciwnym razie będzie się źle układał w trakcie użytkowania i może się marszczyć. Na rogach trzeba dokładnie, pod kątem złożyć materiał i przymocować zszywkami. Po zakończonych pracach z przymocowaniem materiału, wszystkie części narożnika należy za sobą skręcić. W sytuacji, gdy mebel ma poduchy, oparcia zaokrąglone, koniecznym może okazać się zszycie materiałów ze sobą. Dobrze użyć do tego mocnych nici np. kaletniczych.

 

Zastanawiając się jak obić narożnik, rozwiązaniem jest też skorzystanie z usług specjalistycznego tapicera. Jest to alternatywa droższa od samodzielnego wykonania nowego poszycia. Może okazać się również, że zajmie więcej czasu lub koniecznym może być zawiezienie mebla do zakładu tapicerskiego, co dodatkowo zwiększy koszty.

More in:Porady

Comments are closed.

0 %