Jak pozbyć się myszy z domu? Sprawdzone sposoby

Myszy mogą stanowić poważne zagrożenie, jak również są niemałym problemem, jeśli zadomowią się u nas w domu. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, może zdarzyć się sytuacja, że myszy zadomowią się u nas. Jeśli zobaczysz biegającą mysz, możesz mieć pewność, że jest ich więcej, ponieważ żyją one całymi rodzinami. Ważne jest, aby pozbyć się ich od razu po zauważeniu ich obecności, ponieważ szybko się również rozmnażają. Poznaj skuteczne sposoby na pozbycie się myszy z domu.

Co przyciąga myszy do Twojego domu?

Myszy wyszukują ciepłe miejsca do gniazdowania w pobliżu pożywienia i wody. W rezultacie Twój dom, garaż, szopa lub kosze na śmieci mogą wyglądać jak idealne domy dla myszy. Zwykłe myszy domowe mają tendencję do gniazdowania w ciepłych, oddalonych miejscach, takich jak w pobliżu lodówek, podgrzewaczy wody i pieców. Mogą wcisnąć się w niemożliwie małe przestrzenie. Jeśli nadarzy się okazja, mysz prześlizgnie się przez mały otwór do ciepłego domu, szczególnie w chłodne zimowe miesiące.

Co jedzą myszy?

Myszy wolą jeść orzechy, płatki zbożowe i zboża, ale jedzą wszystko, co znajdą, w tym produkty, czekoladę, karmę dla zwierząt, ser. Ich ostre zęby pozwalają im z łatwością przegryzać papierowe i plastikowe opakowania żywności. Myszy mogą również wędrować po domu w poszukiwaniu materiałów do gniazdowania, preferując miękkie rzeczy. Gdy zdobędą przyczółek w domu, pozbycie się myszy może być trudne, dlatego ważne jest, aby działać szybko. Przeciętnie pojedyncza mysz rozmnaża się 10 razy w roku, więc pojawienie się myszy w domu, może szybko stać się prawdziwym koszmarem. Nagromadzenie odchodów gryzoni może zaostrzyć alergie i astmę. Myszy mogą również przenosić niektóre groźne choroby.

Jak rozpoznać inwazję myszy?

  • Ślady pazurów lub nagryzione opakowania z żywnością, lub nadgryzione owoce i warzywa mogą wskazywać, że mamy nieproszonych gości. Możesz również zauważyć ślady pazurów i gryzienie na drewnianych listwach przypodłogowych i futrynach.
  • Odchody, które wyglądają jak małe podłużne plamki, mogą gromadzić się w szafkach, pod zlewami lub w pobliżu urządzeń. Mysie odchody mogą być trudne do zauważenia, więc używaj latarki, gdy szukasz ich w szafkach i innych ciemnych zakamarkach.
  • Gniazda wykonane z rozdrobnionego papieru, sznurka, tkanin lub innych giętkich materiałów to przytulne domki myszy.
  • Odgłosy drapania po ścianach w nocy mogą wskazywać na plagę gryzoni lub innych szkodników.
  • Dziwne zachowanie zwierząt, takie jak szczekanie, czujność lub grzebanie pod urządzeniami i meblami, może być również reakcją na myszy w domu.

Jak pozbyć się myszy?

Całkowite pozbycie się myszy może zająć trochę czasu, ale podchodząc do tematu przemyślanie i metodycznie, możemy się pozbyć problemu raz na zawsze. Oto kilka cennych  porad, jak pozbyć się myszy z domu.

Zlikwiduj wszystkie otwory

Jeśli zastanawiasz się, jak się pozbyć myszy z domu, na początek warto przejrzeć dom w celu wykrycia wszelkich dziur, otworów, przez które mogą wejść gryzonie. Zlikwiduj wszystkie dziury, przez które mysz może prześlizgnąć się do domu. To skutecznie zapobiegnie inwazji myszy w domu. Sprawdź szczelność okien, szczególnie w piwnicy czy spiżarni. Zamykaj na noc szczelnie ganek, a także garaż. Do zlikwidowania dziur możesz użyć gipsu lub cementu.

Pułapki na myszy

Jak skutecznie pozbyć się myszy z domu? Pierwsze co nam przychodzi na myśl, to zastosowanie pułapki. Istnieje wiele różnych rodzajów pułapek na myszy, więc rozważ wady i zalety każdej z nich i wybierz najlepsze pułapki dla swojej sytuacji. Nie zaleca się stosowania pułapek na klej i żywych pułapek. Uwięzione myszy mogą się bać, i wydalać mocz, który może roznosić zarazki i choroby. Najczęściej stosowana jest pułapka, na której umieszcza się przynętę w postaci smakołyku. Podczas próby zjedzenia pułapka przyciska mysz. Nowoczesne pułapki elektryczne wytwarzają prąd elektryczny. Mysz wchodząc do pułapki ginie natychmiast, nie męczy się. Jest to metoda humanitarna na pozbycie się myszy i najbardziej polecana.

Gdzie i jak zastawiać pułapki na myszy?

Niezależnie od rodzaju pułapek na myszy, które wybierzesz, musisz je odpowiednio ustawić, aby skutecznie łapać myszy. Zawsze noś rękawice podczas obchodzenia się z pułapkami i przynętami. Nie tylko noszenie rękawiczek jest ważne dla twojego zdrowia i bezpieczeństwa podczas obchodzenia się ze szkodnikami, ale także myszy mogą wykryć twój zapach i mogą uniknąć pułapek, jeśli będziesz obchodzić się z nimi bez rękawic. Najlepszą przynętą na pułapki na myszy jest bardzo atrakcyjny, bogaty w kalorie pokarm, taki jak masło orzechowe, pasta z orzechów laskowych lub czekolada. Zimą możesz również wybrać pułapki na przynęty z materiałami do budowy gniazd, takimi jak wacik, przędza lub sznurek. Ustaw pułapki blisko ścian i jeśli to możliwe, w ukrytych miejscach, takich jak tylne rogi szafek i spiżarni, pod urządzeniami i w innych miejscach, w których widzisz ślady myszy.  Ustaw wiele pułapek na myszy blisko siebie. W obszarach o szczególnie dużym natężeniu ruchu pułapki na myszy można ustawić kilka centymetrów od siebie.

Przechowuj szczelnie zamknięte jedzenie

Jeśli myszy nie będą miały co jeść, wyniosą się. Dlatego musisz upewnić się, że jedzenie jest szczelnie zamknięte. Jedzenie sypkie, takie jak mąka, kasza powinny być przechowywane w plastikowych pojemnikach (nie koniecznie musisz je przesypywać, wystarczy włożyć torebki do pudełka). To utrudni myszom ich zjedzenie, a to z kolei je zniechęci.

Środki chemiczne do zwalczania gryzoni

Na rynku dostaniemy również wiele chemicznych środków, które zwalczają gryzonie. Mogą być one w formie przynęty, pasty do jedzenia, płynów, granulatu. Po ich zjedzeniu gryzonie zostają unicestwione raz na zawsze — sprawdź vigonez neptune na vigonez.com.

Deratyzacja

Jak szybko pozbyć się myszy z domu, które już się licznie rozmnożyły i jest ich naprawdę mnóstwo? Jeśli myszy lub inne gryzonie zadomowiły się na dobre i jest ich już cała masa, bardzo dobrym rozwiązaniem jest deratyzacja. Specjalna ekipa za pomocą spryskania pomieszczeń specjalnymi środkami chemicznymi, skutecznie pozbędzie się szkodników.