księgowa

Jak przeprowadzić rozliczenie roczne i do kogo się z tym udać?

Do przeprowadzenia rozliczenia rocznego zobowiązane są osoby fizyczne oraz przedsiębiorcy, którzy w danym roku podatkowym uzyskali dochody opodatkowane. Samo złożenie zeznania wydaje się bardzo proste, jednak w praktyce może powodować niemałe problemy. Do kogo warto się udać po pomoc?

Jak złożyć zeznanie roczne?

Złożenie zeznania rocznego należy rozpocząć od zgromadzenia wszelkich dokumentów, które obrazują wysokość dochodów w danym roku podatkowym. W przypadku pracowników zazwyczaj jest to PIT-11 - ich liczba zależy od ilości pracodawców czy zleceniodawców w danym roku. Przykładowo, jeśli podatnik był zatrudniony u dwóch pracodawców, powinien otrzymać dwa dokumenty PIT-11, z których dochody zsumuje. Następnie należy wybrać odpowiedni formularz, na który zostaną wprowadzone dane liczbowe. Wybór formularza zależy w głównej mierze od rodzaju uzyskiwanych dochodów oraz sposobu ich opodatkowania. Należy pamiętać, że opodatkowaniu podlegają nie tylko dochody z pracy zarobkowej, ale też dochody z różnego typu inwestycji, na przykład w kryptowaluty. Po wypełnieniu wszelkich pól zeznanie należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym. W tym momencie warto przypomnieć o obowiązujących terminach podatkowych - większość podatników musi złożyć roczne zeznanie do 30 kwietnia, choć niektórzy muszą to zrobić nieco wcześniej. Deklarację można wysłać za pomocą profilu zaufanego bądź elektronicznego podpisu, pocztowo lub złożyć osobiście w urzędzie skarbowym. Wybór metody zależy tylko i wyłącznie od podatnika.

Kto pomoże uzupełnić zeznanie roczne?

W związku z powyższym można stwierdzić, iż złożenie zeznania rocznego wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Należy bowiem zwrócić uwagę na wiele aspektów, które dla osób nieposiadających specjalistycznej wiedzy, mogą być nieoczywiste. Dlatego też, w razie potrzeby, warto udać się do osób, które posiadają nie tylko wiedzę, ale i doświadczenie w sporządzaniu deklaracji podatkowych rocznych. Rozliczenie roczne - Nowy Dwór Mazowiecki to doskonały sposób na to, aby wywiązać się z obowiązku podatkowego, a jednocześnie mieć pewność, że wszelkie formalności zostaną dopełnione zgodnie z założeniami. Rozliczenie roczne w Nowym Dworze Mazowieckim przeprowadzane jest przez ekspertów - doświadczonych księgowych, którzy zajmują się obsługą zarówno firm, jak i osób fizycznych. Kto powinien udać się po pomoc do specjalistów? Przede wszystkim jest ona dedykowana osobom, które mają jakiekolwiek problemy z uzupełnieniem formularz rozliczeniowego. Często są to podatnicy, którzy uzyskują dochody z wielu źródeł i nie wiedzą, które z nich się sumują, a które należy wykazać osobno. Z pomocy chętnie korzystają też osoby, uzyskujące dochody z zagranicy, których właściwe opodatkowanie wymaga znajomości prawa międzynarodowego. Do księgowego warto udać się, jeśli sytuacja podatkowa jest szczególnie skomplikowana bądź jeśli podatnik chciałby mieć pewność, że jego zeznanie będzie wypełnione w prawidłowy sposób, w obowiązującym go terminie.