kuchnia

Jak zaprojektować kuchnię na wymiar?

Kuchnia to jedno z najbardziej wymagających pomieszczeń w przypadku prac remontowych. Aranżacja kuchni nie jest prostym zadaniem, szczególnie w lokalach o małym metrażu. Decydując się na zakup nowych szafek kuchennych, trzeba szczególnie liczyć się z układem i wielkością kuchni. A żeby efekt końcowy był zadowalający, całość kuchni powinna ze sobą dobrze się komponować, wliczając w to kolor płytek, ścian, oświetlenie. Dobranie odpowiednich mebli kuchennych nie należy więc do łatwych. 

Zalety mebli kuchennych na wymiar

Meble do kuchni na wymiar mają niewątpliwą przewagę nad gotowymi meblami sklepowymi. Przede wszystkim jakość mebli kuchennych na wymiar jest znacząco wyższa. Kuchenna zabudowa ma niesamowity potencjał maksymalnego wykorzystania wnętrza bez względu na wymiary samej kuchni. Pozwala zabudować wnęki, ściany w dowolnej kombinacji, ukryć wszelkie niedoskonałości. Dodatkowo tworzy dużo miejsca w szafkach, szufladach, gdzie można umieścić drobniejsze czy rzadziej używane przedmioty. Tworząc zabudowę w kuchni, można wybierać i dopasowywać poszczególne elementy szafek, a także oświetlenie, które ma ostateczny wpływ na prezentację pomieszczenia. 

Meble kuchenne na wymiar – samodzielny projekt

Samodzielny projekt mebli kuchennych jest możliwy. Wystarczy odrobina samozaparcia i chęci. Istotne jest to w przypadku, jeśli chcemy zaoszczędzić na kosztach związanych z wynagrodzeniem architekta. Obecnie wykonanie własnego projektu kuchni jest możliwe na niektórych stronach internetowych sklepów meblowych. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala zrobić to w zaciszu domowym o dowolnej porze dnia. Plusem jest dobór materiałów, czyli frontów kuchennych oraz blatów, oraz to, że istnieje możliwość manewru układem mebli pod zabudowę. Pozwoli to estetycznie komponować ze sobą szafki. Projektując samodzielnie meble kuchenne, należy pamiętać o dokładnych pomiarach pomieszczenia. Jest to najważniejszy krok, od którego zależy efekt końcowy. Warto podkreślić, że w przypadku wątpliwości jak zaprojektować kuchnię na wymiar można zaczerpnąć inspiracji z internetu. Wskazówek i porad jest mnóstwo, a niejednokrotnie mogą okazać się przydatne. 

Meble kuchenne na wymiar – pomoc architekta

Osoby bardzo wymagające, czasem nie do końca pewne czego chcą i które dysponują środkami finansowymi, mogą skorzystać z usługi architekta. W zasadzie jest to najlepsze rozwiązanie, decydując się na meble kuchenne na wymiar, dlatego że pomoże uniknąć błędów w trakcie sporządzania projektu. Dodatkowo projektant zwraca uwagę na najdrobniejszy szczegół i w pełni ma możliwość wykonania projektu dopasowanego indywidualnie na potrzeby klienta. Jest to o tyle świetnym rozwiązaniem, że ostateczne efekty to nie tylko efekty wizualne, ale przede wszystkim bardzo praktyczne i funkcjonalne. Zwłaszcza problemy stanowią mniejsze pomieszczenia, które równocześnie nie pozwalają na wiele. Wtedy całość musi zostać tak przemyślana i dopracowana, aby w mniejszej kuchni zostało wygospodarowane więcej przestrzeni. Bardzo trudno jest to osiągnąć bez pomocy fachowca, który tym się zajmuje.

Meble kuchenne na wymiar – co jeszcze warto wiedzieć?

Przy wyborze mebli kuchennych na wymiar warto sugerować się informacją, z jakiego materiału będą one wykonane. Najtańszym, ale i najgorszym jakościowo jest laminat. Lepiej jest już w przypadku mebli z laminatu i obrzeży PCV lub profili aluminiowych, które są trwalsze. Najpopularniejszym jednak materiałem jest płyta MDF. Jakościowo i cenowo mogą wynikać różnice pomiędzy tymi materiałami, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze. Te nieco droższe nie odbarwiają się i nie zarysowują, co skutkuje użytkowaniem mebli przez wiele lat. Inną propozycją są meble kuchenne z forniru. Szczególną popularnością cieszą się te wykończone na wysoki połysk. Do najdroższych mebli kuchennych należą meble drewniane, wykonane z najwyższej jakości materiałów. Są to produkty eleganckie, wnoszące luksus do pomieszczenia. Wybór materiałów zabudowy kuchennej jest duży i należy zastanowić się, który wybrać tak, aby kuchnia służyła na długie lata.

Meble do kuchni na wymiar to z pewnością spora inwestycja. Dobrze przemyślane i zaprojektowane meble mogą posłużyć na wiele lat. Dlatego należy poświęcić trochę czasu i zdecydować, które rozwiązanie okaże się najlepsze. Odpowiednie przygotowanie się do aranżacji nowej kuchni pozwoli uniknąć wielu problemów. Jednak w przypadku niedostatecznej wiedzy na ten temat warto zasięgnąć porad osób, które w tym się specjalizują.