narty

Gdzie na narty we Włoszech? Polecane ośrodki

Promienie słońca, biały puch na ziemi i kilometry świetnie przygotowanych tras – to opis niemal każdego miejsca w Alpach, w którym możesz spędzić zimowy urlop. Jednym z najczęściej wybieranych przez narciarzy krajów są Włochy. Gdzie na narty warto wybrać się w tym rejonie? Jeśli zdecydowałeś już, że ten kraj to cel Twojej zimowej podróży, musisz się jeszcze dobrze zastanowić, który ośrodek będzie dla Ciebie najlepszy, ponieważ wszystkie mają wiele zalet i oferują mnóstwo atrakcji.

Jednak zanim przejdziesz do wybierania konkretnej lokacji, warto skupić się chwilę na górach, w które właściwie planujesz się udać. Dolomity położone we Włoszech będą bez wątpienia strzałem w dziesiątkę. To pasmo górskie będące częścią Alp, a dokładnie Alp Wschodnich. Najważniejsze szczyty zlokalizowane w Dolomitach to Punta Penia o wysokości 3342 m n.p.m. i Punta Rocca wznoszący się aż na 3309 m n.p.m. Warto też pamiętać, że to pasmo górskie zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to więc miejsce, gdzie na pewno warto wybrać się na narty, jeśli naszym celem są Włochy!

Gdzie na narty? Włochy – najciekawsze propozycje

We Włoszech znajdziesz wiele pięknych regionów, w których funkcjonują znane na całym świecie ośrodki narciarskie. Które z nich są najpopularniejsze?

Val di Sole

Pierwszym regionem idealnym dla zapalonych narciarzy jest właśnie Val di Sole. Nazwa ta po polsku oznacza dosłownie “Dolina Słońca”. Już sama nazwa wskazuje więc, że narty w Val di Sole to wymarzony urlop. Miejsce charakteryzuje się łatwym dojazdem i kilometrami szlaków o różnych poziomach trudności. Najpopularniejsze ośrodki narciarskie Doliny Słońca to m.in.: Madonna di Campiglio, Passo Tonale, Pejo czy Ponte di Legno.

Val di Fiemme

Val di Fiemme oznacza po polsku “Dolina Płomieni” i jest następnym regionem we Włoszech, gdzie na narty możesz pojechać bez niepotrzebnych zmartwień o to, czy warunki będą odpowiednie, a pogoda dopisze. Satysfakcję z wyjazdu i wspaniałe wspomnienia gwarantują też niesamowite widoki – to jedno z tych miejsc, gdzie jeżdżąc na nartach, możesz podziwiać włoskie szczyty górskie pokryte śniegiem. W regionie Val di Fiemme sprawdź koniecznie takie ośrodki jak Alpe Cermis, Alpe Lusia, Passo Rolle i Oclini.

Val di Fassa

Kolejnym miejscem, gdzie do Włoch na narty udaje się wielu narciarzy nie tylko z Polski, ale też z całej Europy, jest Val di Fassa. Sezon narciarski trwa tutaj aż do kwietnia, a prawdziwym “magnesem” dla turystów i fanów sportów zimowych jest Sellaronda, czyli tak zwana karuzela narciarska o łącznej długości 40 km. Oznacza to, że trasy skonstruowane są tak, aby możliwe było okrążenie całego masywu górskiego Sella. Val di Fassa słynie z ośrodków narciarskich Fedaia/Marmolada, Ciampac czy Passo San Pellegrino.

Najciekawsze włoski ośrodki narciarskie

Niektóre ośrodki, do których możesz wybrać się na narty we Włoszech, zasługują na szczególne wyróżnienie:

Livigno

Pewnym wyborem wśród miejsc, gdzie na narty do Włoch na pewno warto się wybrać, jest ośrodek Livigno. To również nazwa miejscowości, która choć nie jest bogata w zabytki, to zachwyca drewnianymi domkami i typową dla włoskich górskich miasteczek atmosferą. Położenie ośrodka sprzyja warunkom określanym przez narciarzy jako idealne – gwarantuje nasłonecznienie, odpowiednią temperaturę i odpowiednią warstwę śnieżnego puchu. Jeśli swój wyjazd chcesz poszerzyć o dodatkowe aktywności, na pewno docenisz fakt, że Livigno położone jest w pobliżu aż dwóch parków narodowych.

Kronplatz

Kronplatz to nazwa szczytu o wysokości 2275 m n.p.m. i ośrodka narciarskiego, który co roku przyciąga niezliczonych narciarzy. Dla wszystkich jednak wystarczy miejsca na białych szlakach! Warto wybrać się tutaj ze względu na mnogość tras, piękne widoki i wspaniałą pogodę. W regionie znajdziesz wiele miejscowości o rozbudowanej infrastrukturze dopasowanej do potrzeb amatorów sportów zimowych. Na terenie ośrodka znajduje się kilka miejsc wartych odwiedzenia: Gattis-Uttenheim, Terenten, Bruneck-Percha czy Welsberg.

Gdzie na narty we Włoszech pojechać? Podsumowanie

 

Po wybraniu ośrodka spełniającego Twoje potrzeby musisz już tylko znaleźć transport i nocleg. W wymienionych bazach narciarskich znajdziesz możliwości zakwaterowania o różnym standardzie i w szerokim przedziale cenowym. Kiedy dotrzesz na miejsce, będziesz mógł wreszcie założyć narty i szusować w perfekcyjnych warunkach, rozkoszując się słońcem!