Jak zrobić meble na wymiar? Najlepsze sposoby

Ciężko obyć się bez mebli w domu. Przynajmniej taka podstawa jest potrzebna. Tzn. łóżko z materacem i szafa, gdzie można pochować ubrania. A reszta mebli może przyjść z czasem. Z takiego założenia wychodzi wiele młodych osób, jakie są na etapie kupna swojego pierwszego M4. Dużo pieniędzy idzie na wykończenie, więc z wyposażeniem może być problem. Co jednak nie oznacza, że z czasem, jak już będzie można odbić się od finansowego dna, nie będzie można kupić szafek stworzonych na indywidualne zamówienie. Meble na wymiar to doskonała opcja, jaka wykorzystywana jest przez spore grono osób.

Od czego zacząć?

Meble na wymiar - jak zacząć je wykonywać? Tak, można wykonać je samodzielnie, ale czy będzie to naprawdę aż tak bardzo opłacalne, jeżeli ktoś nie ma odpowiedniego doświadczenia? Jeżeli ktoś nie ma odpowiedniej wiedzy? Tak, może skończyć się na chęciach, kupnie materiału, ale... . Okazać się może, że wszystko pójdzie do śmietnika, ponieważ materiał zostanie zniszczony przez nieudolnie podejmowane próby.

Jeżeli ktoś zastanawia się, jak zacząć, to może wybrać szafki na wymiar, jakie zostaną stworzone przez specjalny warsztat, specjalizujący się w danym temacie. Nie brakuje takich firm - zarówno, jeżeli chodzi o wielkie miasta, jak również mniejsze miejscowości. Warto więc poszukać w swojej okolicy takich ludzi, którzy będą chcieli podjąć się wykonania takich kompletów do domu.

Dobry wykonawca mebli

Zanim jednak jakakolwiek umowa zostanie sporządzona, a produkcja zamówionych mebli ruszy, trzeba sprawdzić danego wykonawcę. Chociażby z tego względu, aby mieć pewność co do tego, że wszystkie szafki na wymiar zostaną wykonane w sposób solidny, estetyczny. Może ktoś ze znajomych będzie miał do polecenia takie firmy. Ewentualnie można wiedzę czerpać ze świata wirtualnego, gdzie konsumenci chętnie wymieniają się doświadczeniami odnośnie swoich odczuć wobec różnych firm. W tym również, jeżeli chodzi o osoby wykonujące komplety meblowe na indywidualne zamówienie.

Produkcja mebli na wymiar

Szafki nocne, garderoby, komplety do kuchni, szafki łazienkowe i wszelkiego rodzaju inne wyposażenie - zawsze musi zostać dopasowane nie tylko do potrzeb użytkownika. Potrzebne jest wymierzenie wszystkich pomieszczeń, gdzie takie wyposażenie ma stanąć po to, aby być pewnym tego, że wszystko zostanie dopasowane. Po co komu szafka, która będzie za duża i nie będzie można ustawić jej w odpowiednim miejscu? Po co mebel, który pozwala na pozostawienie pustych luk, gdzie z łatwością może gromadzić się kurz? Dopasowanie wymiarów to tzw. złoty środek.

W tym momencie można liczyć na wykonawcę, który przyjdzie sam lub przyśle też swoją ekipę. Tak, można by samodzielnie wszystko wymierzyć, ale czasem jest to kwestia nawet 5 mm. Doświadczeni ludzie odnotują sobie nawet najdrobniejsze elementy, na jakie osoba postronna (inwestor) mogłaby nawet w pierwszej kolejności nie zwrócić uwagi. Dlatego też wykonanie wymiarów lepiej powierzyć osobom bardziej doświadczonym.

Projektowanie szafek do domu

Oczywiście, inwestor otrzyma do zatwierdzenia projekt mebli. Bez tego nawet nie ma szans na to, aby jakakolwiek produkcja ruszyła. W szczególności chodzi tu o kwestie estetyczne. Tak, aby klient był pewny tego, że otrzymuje produkt pożądany, który będzie spełniał jego wymagania. Ważne jest dobre przyjrzenie się projektowi, ponieważ na tym etapie można mówić jeszcze o jakichkolwiek zmianach. Później już nie będzie o tym mowy, jeżeli projekt zostanie zatwierdzony.

Klient powinien upewnić się, ile takich poprawek można wprowadzać. Niektórzy nie widzą w nich żadnego problemu. Są jednak takie warsztaty, jakie uwzględniają tylko i wyłącznie kilka poprawek, a za każdą kolejną trzeba płacić. Dlatego też już na samym początku, warto powiedzieć, o jaki komplet mebli na wymiar tak naprawdę chodzi. Nie tylko, jeżeli chodzi o wymiary, dane pomieszczenie. Trzeba jasno wyrazić to, jaki efekt wizualny chciałoby się osiągnąć. W szczególności, jeżeli jest mowa o dopasowaniu mebli do innych, jakie są już w domu.